| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme am o problemă cu stomacul cred, dar nu m-am dus până acum la medic pentru că na, trebuie bani având în vedere că nu sunt asigurată, să merg la mai mulţi medici şi mai multe analize dacă nu am medic de familie ce să mă trimită direct. Bun, problema cea mai nasoală mi să întâmplat sâmbătă seara şi aş vrea să ştiu părerea voastră ca şi oameni de rând sau medici dacă sunteţi pe aici.
Mi s-a făcut rău sâmbătă dupămasa. Am mâncat de dimineaţă o supă şi apoi am mers să mă plimb în parc, la întoarcere am mâncat un gris cu lapte, totul bine şi frumos până am mers la baie. Am urinat şi când să ies mă luat o durere cruntă de burtă, un junghi groaznic de nu mai puteam sta în picioare şi mă dus prietenul meu în pat. Am luat un no-spa cu gândul că e doar o durere, o crampă şi va trece sau că e de la spate că mă tras curentul şi am stat în pat.Mă lăsat în jumate de oră dar brusc m-a luat răul, am vomitat o dată, de două ori şi am zis că o să îmi revin că nu e prima oară.
Am plecat acasă de la prietenul meu cu o durere încă de burtă, iar pe când am ajuns am dat iar pe vomat de nu stătea nici apă în mine şi tot aşa până pe la 23:00 când am zis gata nu mai pot şi merg la urgenţe. Mi-am sunat prietenul şi m-am dus la medic unde am aşteptat în jur de jumate de oră până să intru timp în care îmi era rău, mi se uscase gura, aveam o sete crunta, simţeam furnicături în tot corpul şi o ameţeală de nu mai puteam să stau nici jos (probabil mă deshidratasem).
După ce am intrat şi mă palpat medicul si ma întrebat nişte chestii a spus clar că am o gastroenterocolită acută şi că îmi va da o perfuzie. Mi-a pus perfuzia şi când a dat drumul la ser am început să simt crampe prin burta, mi-a amorţit mâna cu perfuzia, mi să făcut sete rău şi am început să mă încovoi şi să înţepenesc aşa. Mi să pus masca de oxigen pe faţă, m-au conectat la un aparat şi mi-a spus că am un atac de panică. A tot vorbit o asistentă cu mine până mi s-au descleştat membrele şi pe urmă mi-a dat o pastilă după care am luat somn vreo 10, 15 minute iar când m-am trezit am cerut să mă lase acasă pentru că simţeam din nou că ceva nu e bine şi că mă agita.
Mi să pus diagnosticul de gastroenterocolita acută (ceia ce îmi spune şi medicul meu de familie de când eram mică, tot acelaşi diagnostic mi-l pun toţi medici) şi atacuri de panică şi că am leucocitele mărite. Mi-a dat un tratament cu enterol (pe care nu l-am luat că nu aveam diaree), no-spa, famotidina zentiva, metoclopramid (pe care din nou nu l-am luat că nu mai aveam greaţă şi îmi dă stări de somnolenţă) iar dacă nu îmi revin să merg la spitalul de boli infecţioase.
Întrebările mele sunt.
Există posibilitatea să fi fost ceva în perfuzia aceia la care să am eu alergie sau intoleranta şi asta să îmi provoace acea stare?
La atacurile de panică înţepeneşti?
Dacă mi-a tras sânge şi aveam şi altceva (vreo boală) îmi spunea medicul nu?
Din câte ştiu leucocitele sunt globulele alea albe sau ceva de genul. E ceva grav în faptul că sunt mărite?

Ps: De sambata seara imi e tot somn.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Sper sa te faci bine.Din cate am observat, la noi in tara, la orice problema, mica sau mare, se pun perfuzii...Calmeaza-te și gândește-te la lucruri frumoase.Si eu am dormit mult in ultima vreme și nu știu de ce.Succes!

| RAY a răspuns:

Multa sanatate Naty

| gheorghe699 a răspuns:

Trebuie sa iti faci analizele, sa mergi la specialist hematolog, nu este de gluma ..mergi la medicul de familie care te trimite la specialist, daca nu ai asigurare medicala, poti sa iti platesti pentru o perioada limitata si.

| raz0000001 a răspuns:

Nu știu Nati, sper sa te simți bine ❤️❤️❤️❤️♥️♥️

| ziptrack a răspuns:

Cel mai probabil aveti o infectie in sistemul digestiv fapt pentru care va recomand sa faceti analize pentru. Helicobacter Pylori (asta neaparat), Giardia, E-coli, Shigella, Salmonela din materii fecale. Daca nu doriti sa le faceti pe toate, atunci macar Helicobacter Pylori.

Daca sunteti infectata, consumati salata de varza rosie sau ridiche neagra timp de 4-5 zile sau chiar o saptamana, deoarece sulful din aceste legume va vor scapa de "musafirii nepoftiti".

Ca sa reparati mucoasa intestinala, consumati lichide fierbinti in special piftie (dar fierbinte nu rece) si supa de gaina. Mineralele din oasele fierte va vor ajuta sa va reparati mucoasa intestinala.

De asemenea, dupa ce va reparati digestia, incepeti sa consumati cereale INTEGRALE in special ovaz sub forma de terci (1 portie cereale integrale macinate la rasinita, 5 gr sare de mare si fierte in 3 portii de apa amestecand mereu). Prin aportul mare de minerale si fibre, ele hranesc si intaresc microbiomul adica flora intestinala.

| Freya1 a răspuns (pentru ziptrack):

Se poate sa fie si hepatita? Mama a avut c si ma tot bate la cap ca sa nu fie si la mine aceias problema.
Nu descoperea medicul in analiza de sange daca era? Mi-a tras vreo doua recipiente din acelea de sange pe care banuiesc ca le-a analizat daca mi-a spus de leucocite.

| ziptrack a răspuns (pentru Freya1):

Nu stiu sa va raspund dar daca aveti banuieli sunt sigur ca o analiza de Hepatita C va v-a ajuta sa scapati de orice urma de indoiala.

Puteti urma recomandarea mea si fara sa faceti analize. Macar incercati sa consumati acele salate si pe urma vedeti cum va simtiti. De asemenea, incercati sa consumati si fructe de padure sau prune pentru un surplus de anti-oxidanti si vitamina C.

| Mariusgeo a răspuns:

Fa.ți un test de helyobacter nu este scump și tine un regim strict.și fără stres