| nuamabsolutnicioidee a întrebat:

De ceva vreme îmi vine să plâng din nu știu ce motiv, nu prea vreau să mănânc (spun că nu vreau cu pretextul „Nu mi-e foame") și mă simt singur, prin singur mă refer neapreciat de societate. Mi se pare ciudat să plâng fără motiv, deși sunt băiat.

Poate exagerez, dar cumva am depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

A fii barbat nu inseamna a fii robot,tu vb cu tine, plange, vezi ce ai putea face, nu te plange altora doar mamei tale, iesi din casa du-te in parc, ocupati mereu timpul

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru RAY):

Mulțumesc pentru sfat, i-am spus totul unei colege de clasă, am ieșit la aer liber și mă simt total eliberat. Mulțumesc pentru sfat încă o dată!

| RAY a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Ieri am bagat o plimbare asa pe malul begaului,plin de fete mann,incearca sa te axsezi pe un sport,intr o comunitate, grup asa am evoluat, am vazut fete care faceau canotaj, fete pe banci, pune pret pe exprimare

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Toți trecem prin așa ceva. În astfel de situații nu trebuie să ne fie rușine să ne plecăm genunchii înaintea Tatălui nostru ceresc și să-I spunem în cuvintele noastre -în gând sau cu voce tare- tot ce avem pe suflet.
Prin astfel de situații nu trebuie să trecem singuri; Dumnezeu dorește să fie tot timpul cu noi.

| Invictusman a răspuns:

Încearcă suplimentele acestea o luna de zile
https://www.google.com/......https?/url

Poate ai deficit de magneziu, minerale, vitamine în organism.
Pe lângă aceste suplimente consuma alimente bogate în probiotice.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cert e că ai o stare nașpa.
Trage de tine, mănâncă forțat, ieși la aer. Ai prieteni, ceva? Un loc de muncă?
Daca nu reușești apelează la un medic psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un episod depresiv. Depresia in sine poate sa devina mai grava sau sa ramana la ceva temporar, dupa ceva timp nici nu mai are simptomele astea si devine ceva complet diferit

| Dintrebare a răspuns:

Da, este o stare depresiva cu siguranta. Iti vine sa plangi din motive aparent neimportante, dar probabil ca s-au intamplat lucruri care te-au facut sa ajungi in punctul asta, in care esti sensibil din punct de vedere emotional. Incearca sa te gandesti mai detaliat ce iti provoaca starile proaste si de ce te simti neapreciat si singur. Si apoi sa gasesti niste solutii pentru probleme. De exemplu ai putea sa iesi mai mult, sa ai activitati, sa iti faci abonament la o sala de sport, sa intri intr-o echipa de baieti care joaca fotbal sau orice alt spor. Ai putea sa instalezi niste aplicatii de dating si sa discuti cu fete. Si inca o chestie ar fi sa nu te simti vinovat sau defect ca esti trist. E normal sa apara etape mai bune si etape mai dificile in vietile noastre. Si e un pas foarte important sa realizezi si sa iti asumi ca ceva se intampla, pe care tu deja il faci. Da-ti timp si ai rabdare cu tine si incearca sa te informezi punctual pentru fiecare problema pe care o simti. O sa gasesti pe google o gramada de informatii despre cum sa iti intelegi mai bine psihicul si despre cum sa iti gestionezi sentimentele

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Dintrebare):

Mulțumesc de sfat! Uitasem să menționez că mă simt și puțin diferit față de ceilalți. Ascult un gen muzical total diferit ( cam ca acesta : https://www.youtube.com/watch?v=emktkEf4N8Q ), fac alte chestii ca cei din jur ș.a.m.d. Mă simt foarte ciudat și mi-e frică să le zic colegilor mei, dar mai ales părinților, bunicilor etc., mă rog, mai exact persoanelor din familie. Nu prea le am cu jocurile în aer liber singur, decât cu cineva... Uneori chiar nu știu ce să mai fac cu viața mea.

| Dintrebare a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Skrillex e un tip misto care isi compune muzica. Nu vad care ar fi problema daca il asculti pe el si nu muzica din trending. Fiecare cu gusturile lui, nu? Nu trebuie sa te conformezi la tiparele impuse de societate. Fii tu insuti si invata sa te placi asa cum esti tu, unic. Imbraca-te cum vrei, asculta ce muzica vrei, fii cum vrei. Bunicii si parintii posibil sa nu fie deschisi pe tema asta. Nu ii cunosc pe ai tai, dar multi din generatiile lor sunt oameni cu preconceptii si frustrari. Deci incearca sa nu te raportezi la ei. Asta nu inseamna ca trebuie sa te certi cu ei, ci doar sa nu pui asa mult pret pe sfaturile lor cand vine vorba despre felul in care iti traiesti tu viata. Eu sugeram sa faci sport etc pentru ca asta ajuta in general oamenii sa socializeze. Dar daca esti mai introvertit atunci cauta sa faci ceva care sa iti placa. Tu stii cel mai bine ce te atrage si ce te face sa te simti bine. Poate iti place sa joci jocuri video in retea cu alti baieti? Si asta e o activitate sociala. Sau incearca sa vezi daca nu iti iese socializarea cu fete pe aplicatii. Ai putea sa inveti sa faci ceva pe calculator, sa desenezi, etc. Ideea e sa iti cauti ocupatii care sa ti se potriveasca si care sa te scoata din starile aiurea. Cand stai singur si nu ai niciun scop in viata, inevitabil ajungi sa dezvolti stari depresive

| Andrusk2 a răspuns:

Așa am și eu. Se numește anxietate severă. Îmi vine sa plang fara motiv, ma simt singura si am numai gânduri negative. Dar câteodată ma mai preocup si cu altceva încercând să alung aceste stări, prin citit, vizionare de filme. Trebuie sa ieșim din starea asta deoarece pierdem momente frumoase din viață și sa găsim tot ce este frumos.

| Anelise128 a răspuns:

Ce ai sunt niste atacuri demonice, venite de la lucrurile la care te uiti( ca acel video). Fugi cat poti de lucrurile astea, cauta ajutor la Dumnezeu in rugaciune. Cauta o biserica si vorbeste cu pastorul sa te ajute sa scapi, cauta o biserica penticostala daca poti. Nu e depresie, asculta-ma si salveaza-ti sufletul!

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Anelise128):

Nu înțeleg de ce mașina cu demon wrap ar fi un atac demonic laughing

| Anelise128 a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Nu vorbesc despre masina, vorbesc despre stilul de muzica, simbolistica videoclipului, cuvintele tot. Poate esti obisnuit cu asa ceva si nu mai faci diferenta dar eu cand m-am uitat nu stiam cum sa inchid mai repede, vocea artistului suna ca un drac. Cand asculti muzica de genul acesta si nu numai, descizi niste portite prin care cel rau are acces in viata ta. Poti sa te documentezi sa vezi ca ce iti spun este adevarat.

| selos a răspuns:

Este de la lipsa de sех si lipsa de creier. ai incercat se te spanzuri? te-ar ajuta.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru selos):

Hai că m-ar ajuta spânzurarea dacă e... -_-