| tl34 a întrebat:

De faci in caz de cutremur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sabauster a răspuns:

In caz de cutremur daca esti in casa te pui intr-un toc unde e usa. si sa fii ferit de obiecte mari. deoarece pot sa cada pe tine. si daca cade ceva de exemplu: mobila, televizor, calculator, etc. pastreaza-ti calmul. si gandeste-te: Lasa, s-a spart. se repara. dar daca eu patesc ceva nu ma repar asa usor!happy

10 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Ma cutremur!

| Ady00pk a răspuns:

La cea mai mica zguduitura am pus mana pe portofel si am fugit direct la usa sa cobor scarile cat de repede pot. Apoi ma indepartez de blocuri intr-o zona cat mai deschisa! daca as sta la etajul 1-2 as sari apoi rostogolihappy

| DeeaLove08 a răspuns:

Cel mai sigur este sa stai sub tocul usii, deoarece este mai greu sa se prabuseasca peretele decat masa sau altceva. fundita?

| shadovv a răspuns:

Ma rog la Dumnezeu ca totul sa fie bine. Bag telefonul in buzunar. Deschid geamul (stau la 1) si ma arunc pe prelata vecinului de la parter apoi mai sar 2 metrii si am ajuns jos. Noroc pe capul meu...

| Rayyy a răspuns:

Buna!

In primul rand, sa nu te lasi condus(a) de ideea ca ai putea sa cobori scarile in doua secunde si sa scapi!
Nu, este total gresit. Scarile se prabusesc primele si crede-ma, nu ai destul timp.

Cel mai indicat este sa te ascunzi sub un obiect dur, ca o masa sau un scaun. Am citit undeva ca nu este bine sa stai sub tocul usii, insa nu sunt sigura.

happy

Răspuns utilizator avertizat
| B27VIP a răspuns:

Cruce...asta daca mai ai timp.

cu siguranta incercam sa ne adapostim sub o grinda de beton, de regula la tocul usilor, neaparat cu telefonul mobil in buzunar.

| Nume a răspuns:

Da ascunzi sub o banca cu o sticluta de apa pana acesta se termina(am invat la scoala)

| timeea7 a răspuns:

Ma bag sub masa!laughing)

| Jeanine a răspuns:

Cel mai bine, asa au zis specialisti, stiu ca pare stupid, dar te bagi in dulapbig grin