| Andaluzz a întrebat:

Help! De când mă știu sunt constipata, în fiecare seară când eram copil foloseam supozitor, și atunci aveam scaun foarte tare deșii foloseam supozitor zilnic.
Acum de câțiva ani nu mai folosesc aceste supozitoare, nu am senzația de a merge la baie. Reușesc sa fac ceva doar cu ceai verde. Oricât aș sta pe toaletă sau aș împinge nu iese nimic. Mă ustură anusul foarte tare când fac chiar și cu ceai verde. Când nu foloseam ceai verde au fost cazuri când am mers și odată la 8-9 zile la toaletă și atunci foarte greu. Aveam senzația ca îmi vine și când împingeam nu ieșea nimic. Cumva simțeam ca avea ceva în rect doar ca anusul nu se deschidea. Va dați seama ca după 8-9 zile abia ieșea materia fecala era tare și foarte groasă. Îmi cer scuze pentru detalii poate prea avansate dar mi-ar prinde bine un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Foloseste laxative, Miralax, poti lua intruna, adica in fiecare zi de 3 ori pe zi.
Ma inca pere coapte,mere. Daca nimic din astea nu te rezolva, cauta Magnesium cutrate, asta e cel mai tare laxativ, nu exista sa nu te duci la baie normal.
Insa Magnesium asta nu stiu cit se ia, bu trebuie luat intruna.
Este un suc, nu-i pilula, in sticluta de plastic de vreo 250-300 ml are gust puternic de lamaie.
Bea si tu prima zi o sticluta, apoi cate juma la 2 zile.
Dar asta temporar, apoi mergi la un doctor specialist gastroenteorolog sau cum se mai numesc, faci colonoscopie sa vezi care e treaba.

Daca miralax iti dace bine, ala poti lua si ani la rind.
Treb sa faci colonoscopie, teste ce se nai face la intestine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai crescut si este vremea sa inveti a manca sanatos, fiindca constipatia apare in urma mancarurilor proaste, a meselor aleatoare, a lipsei hidratarii samd.
Iti recomand sa bei cate 150ml de chefir dimineata pe stomacul gol si seara, inainte de culcare, zi de zi.
Chefirul este probiotic natural, care contine mii de bacterii vii, benefice intestinului uman.
Va ajuta cu siguranta in cazul tau!

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu mai sta atatea zile.
Ia un purgativ.
Intr adevar trebuie sa te hidratezi si sa bei ceaiuri cam toata viata.
De asemenea ar trebui sa mananci salata verde, ajuta la tranzitul intestinal.
Cand esti in criza aceea pe toaleta si te ai blocat trebuie sa ajuti piatra sa iasa.
Ori un termometru, ori coada de la o periuta de dinți, ori propriul deget...inmuiat in ulei si scoti fortat.
O sa iasa cu sange...dar cred ca stii deja.
Insa, poate nu mai ajungi la atatea zile.
La 2 zile, trebuie sa iei masuri.
Sa nu ti lipsească laxative din casa.
Toate bune, sanatate.

| Andaluzz explică (pentru ioana748):

Da am încercat să scot și așa dar anusul e foarte strâmt și abia pot băga ceva acolo. Mai folosesc supozitoare pentru hemoroizi și tot la fel abia le pot băga, intrarea e fff strâmtă