| anonim_4396 a întrebat:

De ieri mă doare destul de tare gingia în partea dreaptă. M-am uitat în oglindă, și se vede ca o zgărietură, dar puțin albă. Dacă ating mă doare și mai tare, dar nu e umflat deloc. Ce ar trebui să fac? E grav? Sunt singură acasă pentru o săptămână și am 13 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Acela este un abces, un puroi urat.
Incearca sa-l spargi si apoi clateste gura cu apa de gura.
Ar fii bine daca ai face un control la dentist.
Te pup!

| kissyou a răspuns:

Ai abces adica puroi, normal ar trebui sa se si umfle, dar mu e tarziu nici pentru asta. Bine ar fi sa te duci la dentist, dar daca iei cate o pastila de augmentin(antibiotic) o data la 6 ore iti trece in cateva zile. Alt ceva nu ai ce sa faci, stiu din experienta.Iar daca cumva incepe sa te doara maseua poti sa iei o pastila de aulin si iti trece repede.

| zTonia a răspuns:

Nu e grav deloc! probabil ai manca ceva care te-a zgariat! si mie mi se mai intampla in cateva zile iti va trece! stai linistita

| lordbadea a răspuns:

Pune niste vata cu spirit acolo, si tine-o 2 minute, ar trebuie sa iti mai treaca din durere