| BiscuitelStricat a întrebat:

De ieri seară, mă doare foarte tare ochiul stâng când clipesc apăsat. Eu am zis că n-are nimic, dar m-a durut și azi dimineață. Când mă uitai în oglindă, am văzut că s-a înroșit foarte tare sub ochi... M-a tras curetul? Eu chiar nu știu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Daca iti lacrimeaza ochiul mult ai conjunctivita sau daca te doare cand pui mana pe arcada s-ar putea sa fie ulcior. Trebuie mers la medic!
Oboseala ochilor se poate inlatura prin spalaturi cu apa sarata (1 lingura de sare dizolvata la 1l de apa). Solutia se pastreaza la rece, intr-o sticla infundata. Pentru tratamentul ochilor rosii, congestionati, se foloseste o solutie naturala de acid boric, cate 2 picaturi In fiecare ochi, de 3-4 ori pe zi. Desi la inceput aveti o senzatie de arsuri, aceasta dispare repede. Se poate folosi si un unguent cu sulfat de zinc 0, 5%.

| AnaisRyana a răspuns (pentru vocea):

Și dacă ma și doare și și lăcrimez?