| ThinkDifferent a întrebat:

De ieri a început sa mă doară ochiul stâng, iar acum dimineață m-am uitat în oglinda și e umflata partea de sus și e uscata. Când clipesc sau când pun mana mă cam doare. Oare ce sa fie? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de orjelet, sau ulcior (termenul popular).
Ulciorul este o infectie la nivelul ploapei care cauzeaza inflamarea acesteia.
Indicat ar fi sa mergi la farmacie si sa ceri o crema pentru orjelet ori ulcior, nu ar trebui sa fie foarte scumpa si ar trebui sa iti treaca in cateva zile.

| didi13842 a răspuns:

Cred ca te-a tras curentul, ai mai mare grija, unde stai, cand stai. cauta pe internet, google cepot face daca m-a tras curentul sau asa ceva...

| Ro_Transportmarfadml_1984 a răspuns:

Am experiente in ceea ce privesc probleme legate de ochi. Daca vrei sa ai o vindecare mai rapida si sa rezolvi si problema legata de disconfort iti pot recomanda gelul pentru ochi Corneregel(se pune in ochi) sau picaturile Hyabak.Costa cam 24 lei si se pot folosi linistit de oricine fara prescriptie medicala.Sanatate!

| CjMt_Mt_1975 a răspuns:

Daca s-ar pune problema la mine nu as ezita sa consult un oftalmolog, chiar si un optician de la un magazin de ochelari cred ca poate sa te ajute/indrume mai bine decat orice ai gasi pe internet.