| anonim_4396 a întrebat:

De la anxietate poti avea aritmie? Patesc sa am cate o bayaie in plus la cateva luni /zile cand stau intins in pat care ma lasa putin fara aer. Am facut ecograf si mi s-a zis ca sunt in regula. Păreri? Am observat ca am început sa patesf de cand m-am reapucat de sport intens sau cand stau mult în repaus fara sa fac sport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie de ecograf pentru a vedea ce este cu inima ta, tu ce ai facut a fost un EKG (Electrocardiograma) mai mult ca sigur, adica acel "aparat" care descrie linii precum cele care inregistreaza seisme!
Ecograful e ceva complex cel cardiac costa destul de mult, undeva la 500 de lei consultul cu acest test inclus!
Daca chiar ecografie cardiaca ai facut si a zis ca e totul ok atunci e in regula, daca ai facut EKG cum intuiesc atunci nu stiu cata acuratete are acesta!

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Daca exista suspiciunea de aritmie ekg-ul e testul corect fiindca arata activitatea electrica a inimii - aici de poate detecta o aritmie.
Ecografia cardiaca e pentru a vedea structura si morfologia inimii, nu activitatea ei.

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Aritmie si-a propus el ca diagnostic nu este data de un medic.
Eu am recomandat ecograful cardiac pentru a vedea daca exista sau nu o afectiune a inimii!
Insa stim cu totii ca suferinzii de anxietatea au in primul rand ceea ce se numeste, se vor cauta de multe afectiuni si nu vor gasi nimic, problema fiind un dezechilibru chimic in creier.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, de la anxietate nu poti avea aritmie!
Crizele de anxietate iti induc atacuri de panica si acelea fac ca inima sa bata rapid dar nu au nici in clin sau maneca cu bolile de inima, ci cu cele mentale (psihice).

| Devlinke a răspuns:

Patesti sa ai cate o bataie in plus sau asa bate inima mereu?
Daca doar patesti asta la efort, iata raspunsul. Nimic ingrijorator.

| bigboye a răspuns:

Ia ti trimitere de la doc de familie și vezi un cardiolog pentru un consult