| anonim_4396 a întrebat:

Simt ca imi bubuie inima cand stau intins de vreo 3 zile. Nu patesc mereu, dar in marea timpului da. Am facut sport intens, iar acum de vreo 3 zile am luat o pauza. Am mers la cardiolog acum vreo 3 saptamani si e totul ok. Pe langa asta mai am si tiuit in urechi sau simt pulsul in maxilar. Am avut si niste zile mai naspa, sunt cam trist. Poate fi de la stres/anxietate? Am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai degrabă poate fi de la Hipertensiunea arteriala. Ai verificat?

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru sierra1):

Aseara era 14 cu 8

| sierra1 a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

"imi bubuie inima cand stau intins" - atunci să măsori

| Caro34 a răspuns:

Bună! Tensiunea arterială, ce valori are? Urechile sunt curate? Alte probleme de sănătate? Numai bine!

| AmandinaDragan a răspuns:

Ai tensiune arteriala oscilanta. Ce puls ai? Esti sigur ca era cardiologul si nu femeia de serviciu? Ce medic este acela?
Ptr inceput incearca sa faci efort moderat si sa renunti la carnea rosie, uleiuri si orice grasimi.
Include in dieta mult brocoli gatit la abur, peste slab, salata, sfecla si atentie la fiecare masa mananca un catel de usturoi.
Portiile sa fie mici.
Fara sucuri acidulate.
In paralel mergi la un medic cardiolog care isi cunoaste munca si descriei ce se intampla cu tine.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Am facut 2 ekguri si un ecograf. Toate au iesit bune. In ziua aia am avut tensiunea 11 cu 7. Acm o am 13 cu 7. Am anxietate generalizata

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Tensiunea este buna (ambele). Incearca ce am scris mai sus si odihneste-te mult, mediteaza daca stii pentru a-ti controla respiratia si implicit pulsul inimii.
Nu lasa lucrurile asa ca nu e normal ce se intampla.