| Myhai2001 a întrebat:

Salut,am o problem, de doua zile am inceput sa ridic greutati si am observat ca imi trosnesc oasele.fac karate de 4 ani dar nu am mai venit de 2 luni ca profesorul a avut cantonament la mare si niste concursuri cu ceilalti, mai pe scurt am fost im lenes laughing si nu am mai facut sport de 2 luni. Sa fie asta cauza? Nu imi trosnesc foarte des,am observat ca atunci cu cat fac mai mult sport imi trosnesc mai putin,ar trebui sa imi fac grij? (Scz de greselile gramaticale, sunt pe telefon)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Eu zic ca i-ti trebuie o incalzire mai buna in prealabil si sa o iei treptat cu efortul dupa o pauza asa de mare pana se reobisnuieste organismul cu efortul.

1 răspuns:
| Sl1pKnoT a răspuns:

Ori lucrezi cu prea mult(lucreaza cu o greutate care iti permite sa faci 20 de repetari), ori lucrezi gresit(concentreaza-te pe forma exercitiului, sa lucreze doar muschiul care vrei sa il dezvolti, nu cu tot corpul. evita balansul) ori esti prea tanar( incearca sa faci sala de pe la 17 ani). Nu uita sa tii spatele drept!