| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta apar primele semne de Alzheimer? Voi mai tineti minte ce ati facut alaltaieri? Pentru elevi, va stiti orarul de la scoala, sau va uitati pe orar? Tineti minte lectii invatate la scoala, la istorie? pentru mult timp?
Va uitati numele colegilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca nu stii detalii mecanice ale intamplarilor apropiate nu reprezinta semne de Alzheimer. Boala Alzheimer se manifesta cu uitarea detaliilor importante, fixate de zeci de ani in memorie: numele membrilor familiei, drumul spre casa, numele, adresa.

| devine a răspuns:

Nu ai cum sa ai Alzheimer la varsta asta. Normal ca nu poti sa tii minte orarul cu 7 ore pe zi, poate pentru ca nici nu te intereseaza asa mult sa il tii minte. Daca asta reprezinta o problema pentru tine, atunci nu-l mai scrie nicaieri si incearca sa ti-l amintesti in fiecare dimineata...in prima saptamana suni o prietena happy. iar de tinut minte lectii...crezi ca exista cineva sa retina asa multe? 70% din ce inveti la scoala e facut pentru a fi uitat, pentru ca daca ai tine minte atatea prostii, n-ai mai putea sa inveti chestii noi (ma rog, ti-ar fi greu). plus ca, atunci cand inveti la istorie, sa zicem, tu iti folosesti mai mult memoria de scurta durata, pentru ca esti panicat/a sa stii pentru urmatoarea ascultare, nu? si nu se sedimenteaza cum trebuie. stai o saptamana si invata in fiecare zi aceeasi "lectie" la istorie si stai cate 3 ore pe ea, sis a vezi ca o sa o stii perfect si peste 3 saptamani...pana inveti altceva mai important, care ii va lua locul happy

| www a răspuns:

Daca nu retii orarul sau nu mai stiu ce, nu inseamna ca ai alzheimer. Bolnavii de alzheimer au momente in care isi uita rudele, persoanele apropiate, traiesc in trecut(de exemplu suntem in 2009 si el/ea cred ca sunt in 98)pentru o perioada de timp, si multe altele.