| alma200033 a întrebat:

De la deshidratare poți avea riduri? Și cum scapi de ridurile de pe frunte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Sbarcea_Pavel_1998 a răspuns:

Da, deshidratarea face ca ridurile sa apara mai repede si sa fie mai vizibile. Deci hidrateaza-te constant. Daca nu poti bea apa fa-ti infuzii de plante si adauga un pic de miere (niciodata zahar!) sau prepara apa cu un pic de sirop de fructe sau de aloe vera sau de brad, ce-ti place tie. Atunci cand bei vin sau alte bauturi alcoolice intotdeauna sa bei si apa: normal daca bei 100 ml de vin trebuie sa bei 200 ml de apa cel putin ca sa compensezi deshidratarea indusa de vin. Poti bea si apa cu miere si lamaie. Apoi poti bea sucuri de fructe, poti manca in fiecare zi la o masa un pic de ciorba sau de supa. Mananca fructe si legume daca iti plac. Daca nu-ti plac separate fa salate caci in felul acesta mananci fructe mai multe ca diversitate si mai multe in gramaj. Cand ai timp (ziua sau seara, nu conteaza) aplica pe fata miere in strat subtire si pastreaza-o atata timp cat poti (de exemplu in timp ce gatesti sau in timp ce faci curat in casa) iar apoi clateste-te cu apa la temperatura camerei sau un pic calduta si ca sa te usuci tamponeaza-ti fata cu un prosop curat. Nu te culca fara sa aplici pe fata o crema sau o lotiune hidratanta sau un ulei (de argan, de masline, de avocado) in strat subtire. Nu spala fata cu sapun (foloseste doar sapun de Alep daca se poate sau o lotiune de curatare). Nu avea o atitudine negativa fata de riduri: asta se va intampla pentru toti oamenii care trec de o anumita varsta - semn ca au trecut prin viata si s-au bucurat de ea!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, o piele deshidratata se rideaza mult mai repede.
De riduri poti scapa numai prin operatii estetice, dar o hidratare buna cu creme bune si baut apa corect (aprox. 2 litri pe zi), poate imbunatatii aspectul pielii.

| Goete a răspuns:

E normal ca o piele deshidratata pierde elasticitate.
De riduri poti scapa daca bei apa din izvorul Tineretii fara Batranete si Vietii fara de Moarte.

| danaieladaniela a răspuns:

Nu te ingrijora, da poti avea riduri de la deshidratere, ai putea sa-ti iei o crema hidratanta

| Alexia2550 a răspuns:

E destul de greu sa scapi de ele. Pe masura ce imbatranim o sa apara tot mai multe riduri. Exista creme.dar toata lumea stie ca nu prea functioneaza. Desigur exista operatii estetice, dar parerea mea e ca nu merita. Nu poti face riduri daca esti deshidratat