| MissNobody a întrebat:

De la nastere am avut o problema urata cu pielea capului, cojite foarte groase, am avut parte de sute de tratamente care mergeau apoi efectul lor disparea subit. Ultima data mi-au zis ca am dermatita seboreica si am luat niste pastile am 2 sampoane foarte scumpe care au avut efect puternic dar acum parca totul a luat-o razna, fara sa fac nimic, acelasi sampon acelasi stil de viata etc. Cojitele mi-au ajuns pe frunte, urechi, in jurul ochilor, sprancene, si in jurul nasului, orice creme fol nimic nu merge, mi.am luat creme pentru ten foarte uscat, creme scumpe, creme ieftine. Sunt disperata ce sa fac? ustura si am fata extrem de uscata si ma dau din ora in ora cu crema. Ce pot sa mai incerc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai putea sa imi trimiti o poza? Mi-ar face placere sa vad cu ce te confrunti, nu o iau in ras dar ma omoara curiozitatea sa vad... iti trimit posta electronica prin mesaj privat. Si cred ca nu te tratezi corespunzator de nu iti trece.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Diagnosticul este CORECT : e vorba de dermatită seboreică!

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(
Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Si eu am asa ceva de cand ma stiu,poate nu in forma asa de grava ca tine dar aceeasi boala,imi dau cu crema Diprogenta,este extrem de eficienta, nici nu ingrasa parul, are in compozitie si antimicotic si antibiotic sa vindece roseata, ia cu incredere si tu si vei vedea cum dispare mancarimea si roseata dupa 3, 4 zile,sigur asta fiind o boala cronica nu se vindeca, doar se amelioreaza, de cate ori reapare iar te dai, dar asta stii deja, multa sanatate iti doresc

| Krafter a răspuns:

Buna, nu sunt medic dar m-am confruntat cu aceeasi problema (coji groase pe scalp, piele foarte aspra in jurul nasului si intre sprancene etc.).

Personal nu pot decat sa iti recomand Nizoral sampon si crema. Nu stiu daca se mai fabrica samponul dar intreaba in farmacii, daca nu poti cumpara Nizoral pastile si le zdrobesti dupa care bagi praful in samponul normal (2-4 pastile la 250 ml sampon).

Practic pe fata roseata apare in urma unei infectii fungice (ciuperca). Ketoconazolul din Nizoral este foarte bun sa distruga ciuperca. Practic am fost infectati cu un microorganism si corpul nu a reusit sa il distruga la timp si s-a tot extins.

Atentie mare sa nu iti pui mana pe par si dupa pe fata pana nu termini tratamentul. La fel fi sigura ca prosopul de baie il folosesti doar tu nu si sotul ori copilul. Se poate transmite ciuperca foarte usor...

Mai poti exfolia pielea de pe fata cu bicarbonat de sodiu (o data la 2 zile). Ii foarte bun pentru ca se creeaza un mediu alcalin unde nu supravietuiesc bacteriile.

Multa sanatate tie si familiei tale. Numai bine.

| MissNobody explică (pentru Krafter):

Multumesc mult pentru sfat dar da am folosit nizoral acum ceva timp si acum nu mai are efect in prezent folosesc 2 sampoane la care dau comanda Mediket si sunt destul de scumpe. Chiar nu stiu ce sa zic, medicii mi.au pus diacnostice diferite de cand ma stiu iar multe tratamente nu mi.au facut bine, am incercat si tratamente babesti, de toate, am si un spray foarte puternic Blue Cap dar nici asta nu mai are niciun efect. Imi pare ca la toate dupa un timp dezvolt imunitate.