| Camper123 a întrebat:

De la tensiunea prea mare se poate sa iti dea sangele pe nas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AleCSa05 a răspuns:

Sângerările nazale pot fi rezultatul unor răceli banale, dar pot ascunde şi boli, cum ar fi hipertensiunea arterială, boală care netratată ne macină sănătatea.90 % dintre sângerările nazale survin spontan sau în urma unei expuneri la soare, a unui efort. De obicei sunt puţin abundente şi unilaterale, câteodată într-un context familial identic. Hemoragia nazală este frecventă şi apare adesea şi ca urmare a unei lovituri sau prin suflarea prea puternică a nasului. Poate fi, de asemenea, consecinţa unei zgîrieturi sau a unei afecţiuni a mucoasei nazale. Şi efortul fizic intens este răspunzător de sângerare nazală. Dacă sângerarea este frecventă, se recomandă consultul medical.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Ti s-a spart un vas de sange in nas.Bine ca s-a spart acolo si nu pe la creier sau la un organ vital.

| neutrino a răspuns:

Da, se intampla destul de des asa ceva, dar asta nu inseamna ca este si bine: mergi urgent la medic.

| danutzu96 a răspuns:

Da, dar sunt si alte cauze cum ar fi Epistaxisul. De la tensiune mai poti auzi bubuituri in urechi, tremura mainile... Ia tensiunea cu un tensiometru mai bine.

| thewomaninwhite a răspuns:

Este posibil!