| anonimpublic20 a întrebat:

Buna! Am inceput de o vreme sa ma simt worthless. Sunt epuizata mereu, imi vine sa plang din orice, simt ca-s degeaba si ma simt nasol. Ceea ce e trist e ca atunci cand sunt afara ma prefac ca totu e ok si ca sunt vesela dar cand ajung acasa ma apuca iar starea de tristete. Am atacuri de panica (sunt diagnosticata cu anxietate) si am lipsa de concentrare si nu ma simt motivata sa fac absolut nimic. Imi e greu sa ma deschid cu prietenii deoarece unii spun "lasa e doar o perioada" sau incep sa transforme discutia intr-un subiect doar despre ei. Cu parintii nu ma deschid la subiecte de genu deoarece cel mai probabil nu o sa ma inteleaga (iar) si atunci nu mai are rost sa incerc. Nu am cu cine vorbi subiectul asta. Nu inteleg ce e cu mine si nu stiu cum sa rezolv.

Răspuns Apreciat de Editori
| Fabianaa a răspuns:

Probabil treci printr-o perioada mai grea. Ai probleme cu școala sau în familie care sa îți provoace starea asta? Daca nu, atunci si lipsa odihnei poate fi o cauza. Încearcă sa găsești ceva care sa te relaxeze și care sa te înveselească ca să nu te mai simți asa. Spun asta deoarece adesea oamenii încep sa aibă astfel de gânduri când nu au dormit suficient sau suferă de insomnii. Cum ai anxietate ma gândesc ca și asta poate fi o cauza. Dacă tu te simți asa pe o perioada mai lunga de timp, atunci cel mai bine e sa mergi la un specialist.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa vezi un psihiatru, fiindca acest comportament denota o depresie adanca in evolutie.