| cretzufinish a întrebat:

De la un timp ma deranjeaza la ochi foarte mult lumina zilei si mai ales soarele. Imi lacrimeaza si trebuie sa ma uit si incruntat ca sa vad persoanele.hee hee La fel si in cazul televizorului. In rest vad normal la distanta sau scrisul, nu am probleme. Exista ochelari care sa-mi corecteze acest lucru? (bineinteles dupa vizita la un oftalmolog)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista. Probabil ai un viciu de refractie si ochiul oboseste, neputand sa mai faca fata si la adaptarea la lumina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un medic specialist oftalmolog pentru investigaţii şi tratament şi o corecţie dacă este cazul.
Consumă morcov crud este un excelent tonic al vederii, în mod special pentru vederea nocturnă.
Sănătate multă.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum va numiti dvs?

| vasy_8839 a răspuns:

Eu de mult timp, la soare si cand este zapada afara, fac ochii"mici ca pisica"sincer asta de ani buni de zile... un oftalmolog mi-a spus ca nu este"boala", nu necesita tratament si crede-ma am fost militar de cariera, pana in2008

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi lentile heliomate (fotosensibile)-reactioneaza (se inchid la culoare) cand lumina e puternica. Dar ar trebui sa vezi care ar fi cauza- e posibil sa fie semnele unei boli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia in calcul si o infectie la nivelul scleroticii!