| Alexandinho10 a întrebat:

De la un timp ma simt super obosit si fara chef de viata.Ma culc la orele 9-10 si uneori 11, destul de devreme zic eu dar ma simt super epuizat.Nu pot sa ma concentrez in timpul orelor, ma ustura ochii si vad in ceață, aud infundat dar de culcat ma culc devreme.Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImiPlacMexicaniiXD a răspuns:

Ori e din cauza la astenia de primăvară, ori nu ai prea multe activități de facut si asta iti provoacă plictiseala si epuizare psihica, ori cum zic mamele "de la telefon", dar asta se include in lista ta de activități neconstructive.
În orice caz, ar fi bine si recomandat sa consulti un medic.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu putem sti noi ce ai, ai medic de familie, exista medici de specialitate care sa te caute de boli.
daca o dam in banuieli nu este bine, ai nevoie in primul rand de un set de analize la sange, urina etc
Poate fi o banala lipsa de ceva vitamine sau simptomele pot ascunde o boala serioasa.
Poate sa fie astenia de primavara de exemplu.
Faptul ca te simti epuizat desi nu faci efort si altele pe mine unul ma duce cu gandul ca ai ceva probleme la ficat, celelalate simptome nu am idee.
Cum spuneam nu strica sa mergi la medic din cand in cand, sanatatea e mai buna decat toate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stai prea mult pe telefon?

| xRlly a răspuns:

Te joci prea mult pe PC / Telefon / Dispozitive ce strica ochii si folosesti prea mult casti daca e adevarat, trebuie sa te deconectezi de la viata virtuala ca poti chiar sa orbesti si sa iti treaca viata fara sa o vezi, mai bine nu mai sta pe PC, mergi afara la Soare ca ai nevoie de vitaminele pe care le primesti doar de la Soare, daca nu folosesti casti pentru muzica etc, fa o baie si spala-te bine in urechi sau daca ai facut acest lucru, probabil inca ai apa in urechi.