| anonim_4396 a întrebat:

De la un timp nu mai am simturi adica nu-s racita dar imi curge nasu incontinuu si am luat picaturi bixtonim dar degeaba ce sa fac ca nu simt absolut nimica nici gustu de la mancare etc funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blu0606 a răspuns:

Situatia este urmatoarea : mirosul este in stransa legatura cu gustul. Iti curge nasul, deci produce o cantitate mai mare de mucozitati cu scopul de a elimina virusul pe care l-ai luat. Mucusul in exces acopera receptorii de miros, astfel moleculele olfactive ale diverselor alimente nu mai ajung la acestia. Avem doua denumiri medicale pentru situatia data : anosmie - nu mai simti absolut nimic si hiposmie - daca mirosul/gustul este partial afectat.
Fii fara griji, este ceva temporar!
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan123Bogdan a răspuns:

Buna, te duci la doctor si ii spui despre ce este vorba, apropo bei ciaiuri si mananci multe fruncte, bafta. Funda?