| Floreenofficial a întrebat:

Credeti ca ar durea o extractie a unui dinte,care nici macar nu e un dinte,e o bucatica ramasa dintr-un dinte de fapt? Imi este FOARTE,FOARTE frica,enorm de frica,nici nu am cuvinte.Uitati in ce consta frica mea reala:dupa ce imi face extractia sa nu ma doara pe moment,atunci, foarte foarte tare si sper ca durerea nu persista foarte mult si dupa... Ajutor! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xBebee a răspuns:

Cu mare plăcere :*! Fără frică!

8 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Pe moment nu vei simti nimic pentru ca iti va face anestezie. S-ar putea sa se chinuie un pic mai mult doctorul, dar nu te va durea. Vei simti ca trage ceva din gingie, atat. Insa nu va fi vorba de durere. Dupa extractie s-ar putea sa te doara un pic, in ziua respectiva, insa durerea este suportabila. Oricum doctorul iti va prescrie niste analgezice, asa ca stai linistit.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Depinde care dinte, dar daca zici ca e o parte din dinte o sa doara, dar iti face anestezie inainte si nu o sa simti asa tare.

| xBebee a răspuns:

Bună. Şi eu mi-am făcut extracţie de dinţi, mai precis de măsea. Am avut ce-i drept şi eu emoţii până când doctorul m-a calmat. Mi-a făcut anestezie, îmi era gura aşa amorţită încât nu puteam să vorbesc şi nu am simţit nimic nici în timpul extracţiei nici după, pentru că aveam toată gura amorţită şi a durat ceva până să se dezamorţească ...de aceea anestezia durează 30 de minute, o oră sau mai mult. Plus că dacă ai nervul omorât sau acum nici măcar nu te doare te asigur că nu vei simţii nimic :*. Dacă tot îţi este frică, spune-i doctorului că ai o oarecare teamă, el va ştii cum să-ţi explice şi te va calma. Eu aşa am făcut. Multă baftă :*!

| Floreenofficial explică (pentru xBebee):

Multumesc pentru raspuns! happy

| xBebee a răspuns (pentru Floreenofficial):

Cu mare plăcere :*! Fără frică!

| MariaSerenaBlumore2 a răspuns:

Si mie mi se va face o extractie saptamana viitoare, unei masele care tot asa a ramas un ciot.Sa nu iti fie frica, probabil mai mult va durea injectia big grin Mie de asta imi e frica, dar gandeste-te ca totul o sa treaca, ca durerea e doar pe moment :* sper ca te-am ajutat