| Firdinica a întrebat:

De mult timp am o problema foarte mare : greutatea. Am 45 de kg. la doar 11 ani. Am o inaltime de vreo 155 cm. Daca mi-ati putea da un fel de orar al "mancarii" (ex: dimineata... dupa amiaza ( la ce ora sa mananc ce sa mananc si ce sa nu mananc si ce imi face rau, ce alimente ma ingrasa etc) si al"sportului" ( cat sport sa fac in fiecare zi ( nu pot sa ies afara decat cand se hotaraste familia- am o situatie complictata). Pe scurt v-as ruga sa imi faceti un orar pentru o viata sanatoasa in care sa intre intre si igiena. De exemplu : la ce ora sa ma trezesc, la ce ora sa ma culc, igiena, ce sa mananc dimineata/la pranz/seara, cand, cum si cat sport sa fac, cat sa stau pe calculator etc. Stiu ca veti avea ceva de scris, dar as vrea sa scrieti ideile in ordine incepand cu dimineatasi terminand cu seara. Imi pare rau ca va streses cerandu-va asa ceva, dar am incercat ss fac mii de orare din astea si toate sunt penibile. Principala mea problema este ca dupa amiaza si seara nu prea stiu ce sa mananc sanatos si ce carnuri sa evit. Habar nu am la ce ore trebuie sa mananc. Am o problema foarte grava si daca o sa-mi dati raspunsuri orarului "perfect" ii voi da funda. Imi puteti da si saturi de genul "sa bei 2 l de lichide, sa nu bei alchool, sucuri acidulate - in afara de astea ) si in special sa-mi spuneti ce mancaruri sa evit. Imi puteti da pe langaraspuns si un link a unui site, dar daca imi veti da doar un link nu veti primi funda.
Sper sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralllu47 a răspuns:

Http://www.click.ro/......45532.html Sper să te ajute! :*

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai nici o problemă cu greutatea!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 6 kg mai PUŢIN decât greutatea ideală!

"Problema" e DOAR în căpşorul tău!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Si crezi ca noi raspundem pentru o amarata de fundita?
Si crezi ca daca nu primim fundita ta, care oricum e a site-ului, nu a ta, crezi ca de-aia nu mai putem noi?
Ai greutate normala domnisoara la 1, 55.
Mentine-te asa cum esti in continuare.
Te pup!

| Firdinica explică:

Fara supapare, dar majoritatea n-ati prea inteles la ce ma refeream : nu vreau neaparat sa slabesc, dar nu stiu cum sa ma mentin :nu stiu la ce ora trebuie sa iau mesele/gustarile, iar dupa amiaza si seara habar nu am ce trebuie sa mananc pentru a fi considerat "sanatos" si cat de mult trebuie sa mananc din acel lucru.

| lauraroxi a răspuns:

Dar tu la inaltimea ta ai o greutate ideala! Deci nu iti face griji!

| Firdinica explică (pentru lauraroxi):

Dar vreau de acum sa am o viata mai sanatoasa deci... tot am nevoie de ajutor!

| ilie98 a răspuns:

Uite eu zic asa :
1. Fa sport. Vrei ca rezultatele sa fie cat mai rapide si eficiente? Combina regimul alimentar cu exercitiile fizice. Fie ca mergi la sala sau preferi sa le faci acasa, nu conteaza. Important este sa faci exercitii macar 40 de minute pe zi.

2. Fara produse bogate in calorii. Spre exemplu, o sticla de jumatate de litru de Cola contine 250 de calorii. Fa-ti singura o favoare si renunta la astfel de produse. Este obligatoriu, daca vrei ca rezultatele sa fie vizibile in cel mai scurt timp posibil.

3. Uita de fast food! Dupa cum spuneam si mai devreme, trebuie sa renunti la produsele bogate in calorii. Deci, fara fast food! In plus, vei observa ca te vei simti mult mai in forma cu o mancare sanatoasa.

4. Micsoreaza portiile de mancare. Nu face greseala sa mananci pana cand vei simti satula. Corect este sa mananci putin si des. Astfel vei mentine metabolismul activ si vei reusi sa slabesti. Este o metoda eficienta, sanatoasa, pe care toata lumea ar trebui sa o aplice.

5. Fructe si legume. Este recomandat sa mananci fructe si legume in fiecare zi pentru ca organismul tau sa nu duca lipsa de vitamine. Dar, atentie! Nu in cantitati foarte mari, pentru ca si acestea ingrasa ( 5 legume si fructe pe zi sunt suficiente).

6. Consuma lichide inainte de masa. Stiai ca atunci cand bei un pahar cu apa inainte cu 5-10 minute de masa, acesta te va ajuta sa nu mananci mai mult decat este necesar? Este o metoda mai putin cunoscuta, dar eficienta. Incearca si ai sa vezi!

Cu putina vointa vei reusi la rezultatul dorit. Important este sa nu te infometezi. Organismul tau are nevoie de vitamine pentru a fi in forma. Nu cred ca ti-ar placea sa ratezi distractia de la petrecerea pe care ai asteptat-o atat de mult. Funda

| Firdinica explică (pentru ilie98):

Dar la pranz si seara ce pot sa mananc?

| ilie98 a răspuns:

Pai mananci ce vrei tu dar fara fastfuduri la pranz spre exemplu poti manca o supa de pui si seara de exemplu poti manca o salata cu multe legume

| Graendal a răspuns:

Nu ma pricep la diete, insa voiam numai sa-ti spun ca greutatea se calculeaza in functie de inaltime, nu varsta. Eu am 19 ani, sunt cu 5 cm mai inalta decat tine si am tot 45kg, dar sunt sub greutatea pe care ar trebui s-o am. Nu iti face atatea griji, pentru 155 cm, 45kg sunt greutatea care trebuie. happy Tu doar mananca sanatos si lasa dietele sau viziunea mass mediei despre femei care ar trebui sa arate ca un bat(z).