| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana am scaun in cantine mica si incerc sa fac de 3 ori pe zi cate putin. Faza e ca ma simt balonat dupa ce mananc si putin dar imi trece dupa cateva ore si durere de burta nu am. E constipatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Este suficient sa ai 1 singur scaun pe zi.
Constipatie apare cand nu ai scaun 3 zile sau mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

NU este nevoie sa ai 3 scaune pe zi, siind suficeint 1 singur scaun!
Nu, nu este constipatie, aia apare dupa 3-4 zile.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar e o cantitate destul de mica si am consumat multa mancare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Si ce daca?
1 scaun pe zi este suficient!

| ioana748 a răspuns:

Încearcă sa mănânci salata verde cu ceapa, roșii...
Iaurt, kefir
Mere
Dacă te simți balonat poți lua un purgativ de la farmacie.
Înțeleg ca îți vine să faci, dar când te duci la toaleta iese mai nimic.
Poți lua și cărbune medicinal.
Fără acid și mâncare condimentata sau fast food.
3 litri apa, ceai pe zi.
Multă sănătate,