| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana am scaun in cantitate mica si ma fortez sa fac in jur de 3 ori pe zi dar tot e putin, iar acum ma simt balonat. Se poate numi constipatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca simti nevoia imperioasa sa mergi la toaleta dar nu reusesti sa ai scaun, atunci da, e constipatie. Poti cere ceva la farmacie sa te ajute sau gasesti remedii naturiste pe net

| StoicAnalysis a răspuns:

Constipatia are una dintre cauze:
1. Factorii stresori din viata ta cotidiana. Oricat de stupid ar suna pentru necunoscatori, e adevarat. Atunci cand esti stresat, se poate instala constipatia.

2. Dieta saraca in fibre. Adica, daca in dieta ta zilnica nu consumi alimente ce contin fibre, tractul tau intestinal nu mai este stimulat si este si unul lent. Cu cat ai digestia mai lenta, in colon, cu atat mai multa apa din scaun asimilezi. Si daca asimilezi prea multa apa din scaun, automat scaunul devine mai tare si mai greu de eliminat din organism.

3. sindromul de intestin iritabil. Acesta apare daca pentru o perioada lunga te timp ai fost supus tresului si mancarii nasoale. Si poti scapa de el prin tratament medicamentos si prin dieta recomandata de medic. Daca respecti pasii doctorului, scapi de el in maxim un an. 3 luni de tratament medicamentos plus probiotice si restul prin diete.

4. Ocluzie intestinala. Ceva blocheaza tractul intestinal si asta poti vedea doar la colonoscopie sau la ecografie.

Daca nu stii exact cauza, iti recomand foarte mult sa rezolvi cauzele problemelor, in ordinea in care le-am scris. In cazul meu, am avut problema numarul 3, dar fiind tanar si nefamiliar cu afectiunea, m-am chinuit cu ea aproximativ 2 ani pana sa-mi dau seama de cum functioneaza sistemul digestiv.

| adryang78 a răspuns:

Da, e clar constipație. Ia măsuri, mergi la farmacie și cere un laxativ, e cam mult o săptămână, ai grijă să nu degenereze.