| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana nu mai am miros, mentionez ca nu am fost la medic. In primele zile mi-a fost putin rau si m-a durut gatul nu am avut febra. Precizez ca in momentul de fata nu mai am nimic in afara faptului ca inca nu am miros. Raman asa pentru totdeauna sau cum? Cine se pricepe? Va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Ai lacit iar.Trece si asta cu tratament in doua saptamani sau fara tratament in 14 zile.

7 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Un medic chinez şi-a deschis o clinică privată în SUA şi la intrare a afişat o reclamă mare pe care scria: "Tratamentul costă 20 de dolari, în caz că boala nu vă trece, vă vom returna 100 de dolari." Un avocat, considerând o bună ocazie de a face rost de 100 de dolari, intră în clinică:
Avocatul: – Mi-am pierdut gustul!
Chinezul: – Soră, adu medicamentul din cutia numărul şapte şi picuraţi-i pacientului în gură trei picături.
Avocatul: – Ptiu, este benzină!
Chinezul: – Felicitări, v-aţi recăpătat gustul, vă costă 20 de dolari.
Plăteşte iritat avocatul şi pleacă clocind o răzbunare… Vine înapoi a doua zi.
Avocatul: – Mi-a dispărut memoria, nu-mi mai amintesc nimic.
Chinezul: – Soră, adu medicamentul din cutia numărul şapte şi picuraţi-i pacientului în gură trei picături.
Avocatul, enervat: – Nuuu, acolo este benzină!… Mi-aţi dat şi ieri!
Chinezul: – Felicitări, v-aţi recăpătat memoria, vă costă 20 de dolari.
Avocatul, gata să crape de ciudă, plăteşte cei 20 de dolari dar bineînţeles că se întoarce a treia zi pentru a recupera banii.
Avocatul: – Am o vedere foarte proastă, aproape că nu pot să văd nimic.
Chinezul: – Din păcate nu am nimic pentru tratarea acestei boli. Poftiţi cei o sută de dolari.
Avocatul, fericit, ia bancnota dar când se uită la ea vede că-i de 20 de dolari.
Avocatul: – Dar…nu sunt decât 20 de dolari!
Chinezul: – Felicitări, v-ati recăpătat vederea cea bună, vă costă 20 de dolari.

| mgtow a răspuns:

Asta e sintom de C19 englezii spun sa stai 14 zile in casa si sa folosesti antibiotice ibuprofen sau paracetamol. La noi e chestie de internare in spital, sau la domiciliu tratament suna la 112 pentru indicatii in detaliu

| gamze a răspuns:

Buna. E bine sa asociezi ibuprofen ( nurofen răceala și gripa ) - mai are încă o substanța care ajuta in caz ca ai nasul înfundat sau un spray local.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gamze):

Si daca are covid si medicii au zis d e nenumărate ori sa nu se foloseasca ibuprofen in cazul asta. De ce rahat va place voua sa dati tratamente pe net?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu rămâi.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu medicul de familie. Acesta iti va spune ce trebuie sa faci si ce medicamente sa iei. Posibil ca iti va spune sa iti faci si testul covid19 contra-cost: 3-4 milioane vechi.
Dar oricum, nu trebuie sa stai asa, ci trebuie sa cauti tratament, rezolvare.

| gamze a răspuns (pentru suntserios):

Nu recomandam de capul!
Lucrez in domeniul farmaceutic!