| Jager a întrebat:

De putin timp ma supara o masea. Ma doare cand mananc si cand beau bauturi calde, reci (moderate) si o simt cum e foarte sensibila.
Aceasta a fost tratata acum 2 ani si plombata, dar de atunci nu am mai avut probleme cu ea.
Nu prezinta carie. Ce poate fi? Sa fi tras curent? Eu n am "tras" niciodata "curent".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate ca maseaua te doare din pricina tartrului care a facut-o sa fie mai sesnsibila.

| alina2k18 a răspuns:

Poate nu e vorba de maseaua aia..eu am avut probleme cu una de minte de ma dureau toti dintii de innebuneam...
Si eu am masea tratata si tot si uite ca am infectie la radacina si trebuie sa mai astept inca 2 luni sa se cicatrizeze complet tratamentul facut la ortodont.
Inainte sa fac tratamentul ma durea f tare..nici nu ma gandeam ca e maseaua aia ca doar era rezolvata...
Du te si tu la dentist...sau fa o radiografie inainte si te duci cu ea direct.e ieftin..asa macar nu mai pierzi timpul.

| mentholinks a răspuns:

Am si eu o masea exact ca in situatia ta. Fratele meu care e stomatolog mi-a zis ca au patruns microbi in pulpa dintelui si trebuie scos nervul.

| DannyDanny27 a răspuns:

Cel mai sigur este de la nerv dacă nu ți L-ai scos!