| anonim_4396 a întrebat:

Oreion?!? Hey TPU, de vreo 2 zile mi-a aparut si mie o umflatura cam cat o boaba de piper, pe ureche ( dar pe spatele ei! un pic mai sus de lobul urechii ) Nu am nici un simptom, nu ma doare nimic, nu am febra, NIMIC, doar ca ma doare cand o apas, acea umflatura. Ii oreion sau m-am speriat eu degeaba? Azi sau in cel mai rau caz, maine dau o fuga la doctor, dar pana una alta, poate aveti voi idee. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

Oreionul nu cred ca se manifesta cu o singura "umflatura" la nivelul urechii. Poate sa fie si vreun cos iesit intr-un loc mai ciudat.De asemenea oreionul se manifesta prin diverite dureri in timpul mestecarii, sau durere in jurul zonei.Deci nu cred ca ar fi oreion, dar e doar parerea mea, nu o lua in considerare, mergi la un doctor daca chiar crezi necesar.

| InTheAir a răspuns (pentru Epigonul):

De asta ma miram si eu sa fie chiar oreion. ca nu ma doare NIMIC. Si nici cand ma curat in urechi cu betisoare de alea, nu am nimic. Deci nu vad nici o legatura intre acea umflatura si ureche. Mersi de raspuns. Da, e o varianta si cu cosurile, mai ales ca fac destul de des, furuncule... in tot mai ciudate si aiurea zone.

7 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Nu e oreion. Poate-i un cos ceva.

| Felys a răspuns:

Cu siguranta nu este oreion,am avut si nu asa se manifesta, apare ca o galma in josul urechii, si doare al dracu, ce ai tu e vreun punct de grasime sau un cos ceva, nici vorba sa fie oreion

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Probabil e doar un lipom de grăsime, aşa că nu-i cazul să-ţi faci griji!
Te pup!

| BogdanLuca a răspuns:

Probabil nu este oreion, poate fi un lipom cum ai spus tu, adica un punct de grasime, nu este periculos pentru sanatate!

| InTheAir a răspuns:

Am mai citit pe un site medical, cum ca ar putea fi lipom.

| EOAD01 a răspuns:

E doar un cos, am avut si eu acum o luna.