| Anonim6666644 a întrebat:

De vreo 3 ani nu pot sa dorm, dorm maxim 5-6 ore si pana adorm imi ia cel putin o ora sau doua, ce pot sa am? am renuntat si la bauturi ce contin cofeina si tot dorm foarte greu.Am luat si somnifere naturale dar tot degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| nCansu a răspuns:

O problema care poate afecta somnul este stresul. Poti incerca diferite remedii naturale cum ar fi ceaiul de tei. Inca o problema ar mai putea fi sedentarismul. Lipsa de miscare, poate provoca lipsa sommului pentru o persoana care mai demult a fost mai activa dar acum a devenit sedentara sau cu o lipsa semnificativa dd efort. Seara, cand nu este atat de cald, poti merge intr-o plimbare lunga. Asta pe va mai seca de energie si vei dormi mult mai bine. Ai grija ca in camera in camera dormi sa ai macar o floare in ghiveci pentru ca acestea emana oxigen si o substanta care noaptea te ajuta sa dormi dar ai grija sa nu ai foarte multe happy