| Claw17 a întrebat:

Buna ziua!
Am 17 ani si de cand ma stiu am probleme cu ungiile incarnate la piciore mai exact degetul mare de la piciorul drept. De mic ii taiam colturile si nu mai aveam probleme. La un momendat am auzit ca este mai bine sa las sa creazca pana va iesi coltul unghiei....asa am si facut. Imi trecuze numai ca partea aia de unghie era forte sensibila si s-a rupt. Acum am lasat-o iar sa creazca numai ca ii diferit fata de prima data. Partea degetului pe care creste unghia ii dezlipita carnea si putin umflata si iese un fel de lichid alb si uneori incolor. Ma tem sa nu fie o infectie! Precizez ca nu am fost la nici o operatie. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Acelasi lucru l-a patit sotul meu, avand deja 2 operatii la aceeasi unghie mare de la picior, la prima i-au scos toata unghia(in Romania), la a doua operatie (in occident) i-au extras doar colturile si i-au facut biopsie la unghie si au descoperit o infectie bacteriana, care a fost eliminata defintiv cu un antibiotic pe cale orala LAMISIL. Au trecut peste 10 ani de atunci si sotul nu a mai avut niciodata probleme cu unghiile sau mirositul picioarelor, chiar daca a fost nevoit sa calatoreasca si sa stea incaltat si 24 de ore.
Sfatul meu este sa incerci sa cureti colturile si impreuna cu ramasitele de pielita de acolo sa le duci la un centru de analize medicale sa ceri o analiza. Cu analiza luata fuguta la medic si primesti tratament adecvat, scapand definitiv de problema la unghia aia.

| Claw17 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfat!

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru o unghie incarnata trebuie prima data o mica operatie ca sa scapi de cauza, ca daca nu, poti sa iei antibiotic un an ca atunci cand intrerupi tratamentul iar se infecteaza. Si antibiotic nu e recomandat sa iei perioade foarte mari. Asa ca prima data scapa de unghie si apoi o sa zica medicul si ce antibiotic sa iei. Sau daca nu zice, intreaba-l tu.