| Anonimul151 a întrebat:

De vreo două sau trei zile, am o sensibilitate la un dinte de sus. E un fel de umflatură, însă din exterior nu se observă. Nu e atât de deranjantă, însă atunci când zâmbesc spre exemplu se simte acea umflatura ca să îi zic așa, din interior. Problema asta este la un dinte de sus din partea dreaptă. În partea stângă nu se simte acea sensibilitate/umflătură.

Ce poate fi? De durut nu mă doare, însă am avut și dureri la măsele. De atunci a apărut și această sensibilitate.

Poate fi o inflamație? Sau ce altceva ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adelina4679 a răspuns:

Este un abces. Abcesul dentar este denumirea afecțiuni dentare, o punga de puroi fie la baza dintelui sau la nivelul gingiei. In cateva zile trebuie sa dispara, clătește cu apa de gura de cateva ori pe zi. Si bicarbonatul este bun ajuta la limitarea infectiei clateste gura cu un amestec din apa si bicarbonat

| Anonimul151 explică (pentru Adelina4679):

Nu cred că este puroi, deoarece se vedea și pe gingie o umflătură sau ceva. Dar nu se vede absolut nimic...