| Anonimul151 a întrebat:

De vreo două sau trei zile, am o sensibilitate la un dinte de sus. E un fel de umflatură, însă din exterior nu se observă. Nu e atât de deranjantă, însă atunci când zâmbesc spre exemplu se simte acea umflatura ca să îi zic așa, din interior. Problema asta este la un dinte de sus din partea dreaptă. În partea stângă nu se simte acea sensibilitate/umflătură.

Ce poate fi? De durut nu mă doare, însă am avut și dureri la măsele. De atunci a apărut și această sensibilitate.

Poate fi o inflamație? Sau ce altceva ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la medic. Dă gaură bagă un tifon mic fitil in gara respectiva lasă să curgă puroiul. Iti da sntibiotic.

| Anonimul151 explică (pentru RxTx):

Nu e puroi. Pentru că dacă era, se vedea ceva pe gingie. Dar nu se vede absolut nimic.

| Anonimul151 explică (pentru RxTx):

Până la urmă m-am uitat mai bine în acel loc, și am observat că am puroi. Cum spuneam, acum în aceasta perioadă nu prea găsesc stomatologi care lucrează... Majoritatea sunt în concediu până în 8-9 ianuarie.

| haileewatson a răspuns:

Ai o infectie si trebuie sa mergi la stomatolog!

| Anonimul151 explică (pentru haileewatson):

Așa bănuiesc și eu că e o infectie. Însă a apărut dintr-o dată. Cum a început durerea de măsea a apărut și chestia asta. O să merg la stomatolog, după sărbători. Acum, sunt șanse mici să găsesc vreun cabinet stomatologic deschis. Majoritatea sunt în concediu până în ianuarie.

| popescuhertz a răspuns:

Este posibil ca sensibilitatea dvs. și umflătura să fie cauzate de o inflamație a gingiei (gingivită) sau de o afecțiune a măselei (pulpitis). De asemenea, ar putea fi o carie profundă sau o problemă a plombei dintelui respectiv. Este important să consultați un medic dentist pentru a stabili cauza exactă a simptomelor dvs. și pentru a primi tratamentul adecvat. Este posibil să fie necesară realizarea unui radiograf dental pentru a evalua mai bine problema. În orice caz, nu ar trebui să amânați vizita la medicul dentist, deoarece un tratament precoce poate ajuta la evitarea complicațiilor mai grave.

| Anonimul151 explică (pentru popescuhertz):

Nu e gingivita, deoarece dacă era gingivită, acolo în acel loc unde simt acea sensibilitate era puțin umflat. Cel mai probabil, ori e o inflamație ori cum ati zis dvs. Sau mai există varianta să fie de la o rădăcina unui dinte rămasă în gingie. Aș vrea eu sa merg la dentist cât mai repede sa văd ce am și să scap de acea sensibilitate, dar majoritatea sunt în concediu până în 9 sau 10 ianuarie. Chestia e că acum 3-4 zile când a început sensibiltatea aceea, nu am avut nici o problemă în acea zi. Doar spre seară. Spre seară a început sa ma doară măselele destul de rău și a apărut sensibilitatea asta.

Radiografie dentară cu siguranță va trebui, mai ales dacă va trebui intervenție chirurgicala...

Mulțumesc pentru răspuns!

| Anonimul151 explică (pentru popescuhertz):

M am uitat mai bine în acel loc, și am observat că am puroi. Aș vrea să fac să îmi treacă cât mai repede, însă nu se găsesc stomatologi care să lucreze în această perioadă, deoarece majoritatea sunt în concediu până în 8-9 ianuarie...

| M679 a răspuns:

Buna, iți recomand să iți faci programare la dentist.
Problemele stomatologice nu sunt de amânat.

| Nanami17 a răspuns:

Noi nu putem sa îți zicem exact ce ai pățit.Du-te la stomatolog.Nu suntem experți în așa ceva. Dacă îți răspunde cineva pe TPU, ai grijă. Poate să se înșele și să nu iei în calcul tratamentul care a "funcționat"la el/ea.

| Anonimul151 explică (pentru Nanami17):

Știu. Asta, însă am pus întrebarea pentru a vedea ce spun și alții. Pentru ca nici eu nu știu ce poate fi. Dacă mi se recomanda aici un tratament normal că nu o să îl i au. O să merg la un doctor și vad ce spune.