| Byanka21 a întrebat:

De vreo doua zile am urechea drepta infundata...sau doar o simt infundata, iar cand inghit se simte ciudat. Credeti ca este otita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

E posibil să fie doar un cheag de ceară. Poate că beţigaşul de ureche nu a reuşit să îndepărteze ceara şi s-a acumulat. de aceea crezi că e înfundată.
Înceracă picături, dar dacă te şi duare, du-te direct la medic.

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Am avut senzatia, incearca sa te speli cu niste apa dar te speli serios.
Daca nu merge, te duci la un doctor, nu neaparat pentru ca este otita, poate ai doar un dop, cum am avut si eu, si aveam cam aceleasi "simtome".
Te duci, si nu stai mai mult de 15 min. Te aseaza pe un scaun, te pune sa tii capul intr-o parte, cu urechea in ceva, apoi iti baga un fel de seringa dar fara ac, nu in ureche, doar la intrare, un care sparge dopul cu niste apa calda, e o senzatie misto, adica te gadilalaughing

| ElvisTare a răspuns:

Si in plus betigasul nu se baga in ureche deoarece provoaca daune majore timpanului si peretilor musculari ai urechii.Si mie mi-a venit greu sa cred pentru ca imi indepartam ceara numai cu betigasul dar acum nu o mai fac.In plus, daca e o firma respectata, pe cutie scrie "A nu se introduce in organul auditiv".tongue

| Drolja a răspuns:

Nu pot să cred că am scris "duare". laughing scuze, *doare
ai grijă de tine! :*

| Titanos a răspuns:

Stai calma ai ciuma.
Be Happy!