| anonim_4396 a întrebat:

Deasupra buzei de sus îmi apare uneori un fel de bubiță pe care nu o pot numi nici măcar coș. Pur și simplu este o mică umflătură dureroasă la atingere și atât. Acum o lună mi-a apărut în cealaltă parte a buzei și am făcut greșeala să o storc crezând că este coș, dar m-am ales cu un semn roșiatic. Întrebarea e: cu ce îmi pot da să dispară sau sa nu mai apară deloc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Banuiesc ca este herpes, daca e herpes poti sa cumperi din farmacie aciclovir- e destul de ieftin, nu stiu exact numai dupa ce ai zis tu, trebuie sa vada cineva care se pricepe pe viu, pe net nu punem diagnostice.

| RobertMoon a răspuns (pentru Simpatic):

Nu e herpes, e o bubița gen cos care nu merge stors. O să întreb la farmacie totuși, aici voiam să vad daca a mai patit cineva chestia asta

| dinaprilie a răspuns:

Cu putina pasta de dinti SAU de la farmacie cu Zovirax

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este herpes și apare pe fondul unei imunități scăzute.
Un mar pe zi și rezolvi problema. Nu mai le stoarce asa ca poți rămâne cu cicatrice indiferent ca e o leziune herpetica sau nu.
Consuma fructe și legume pentru întărirea sistemului imunitar.

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e herpes

| anonim_4396 explică (pentru RobertMoon):

Înseamnă că sunt afte bucale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Ar putea fi herpes sau "coș" ( bubița/vezică umplută cu apă sau puroi ) dar ar putea fi vorba și despre altceva, nu vreau să te sperii, dar vezi asta :

https://www.clinicadentaplus.ro/......-trateaza/

https://draristide.ro/cancer-bucal/

Fumezi? Sau ai fumat?
Obișnuiești să îți muști buza sau interiorul obrajilor, limbii?

https:// arhiblog.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

Una dintre soluții în faza de depistare:

https://youtu.be/rh0ojEho-bI

Trebuie să faci un control (mai amănunțit ), să VADĂ cineva (un profesionist -doctor specialist, în astfel de cazuri) acele "bubițe/coșuri..." că să își dea cu părerea!