| Croampa a întrebat:

Deci acum ca vine vara a venit vremea sa pun si intrebarea asta...
La sfarsitul verii am sarit gardul vecinului si m-am taiat la mana( aproape pe mijlocul antebratului) si de atunci mi-au ramas " cicartici" pe maini, si daca vine vara si port tricou la scoala toti o sa spuna ca sunt emo si ma tai cu lama...

Deci intrebarea mea este: cum as putea scapa de "cicatrici"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Dă-i încolo pe colegii tăi, ştii că mereu au avut ceva împotriva stilului tău şi te compară cu ăştia care suferă şi se mutilează cu lama.
Cicatricile sunt urme lăsate de la răni, dacă nu te-ai ocupat de îngrijirea lor imediat după ce te-ai rănit normal că s-au cicatrizat şi arată inestetic acum.
Deci, nu poţi scăpa de cicatrici. Puteai doar să previi apariţia lor din timp, dar nu ai făcut-o.
Dacă cicatricile erau mari şi erau situate pe faţă puteai să apelezi la operaţie estetică, dar nu este nevoie în cazul tău.
Eventual, le poţi acoperi cu fond de ten mai deschis la culoare decât tenul tău cu acoperire medie, dar nu cele folosite pentru ascunderea tatuajelor. Trebuie să uniformizezi pe toată mâna ca să nu se observe atât de mult. Nu cred că îţi doreşti să faci asta mereu când trebuie să pleci la şcoală.

| AirănMeidăn a răspuns:

Cu crema de galbenele, daca nu a trecut foarte mult timp

| Croampa explică (pentru AirănMeidăn):

De la sfarsitul verii, adica prin august...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Croampa):

Nu prea cred ca o sa mai treaca, nu ai ce sa faci
si eu am si am folosit crema dupa o luna sau doua, nu s-a intamplat nimic
am noroc ca sunt foarte mici cicatricile, nu se vad

| Croampa explică (pentru AirănMeidăn):

A mele se vad... mai ales ca am tenul foarte alb si cicarricile ies in evidenta...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Croampa):

Si eu am ten foarte, foarte alb
incearca macar crema de galbenele, poate la tine merge
sau o crema normala de piele
baftaaa

| Croampa explică (pentru AirănMeidăn):

Oare daca stau la soare cu mana aia nu o sa se mai observe?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Croampa):

Ba da, atunci va fi o alta problema: tenul prea inchis si cicatricea va iesi in evidenta mult mai mult
n-are rost, daca o sa bata colegii tai apropouri, le spui pur si simplu ce s-a intamplat, iar daca nu te cred nu incerca sa-i convingi

| LaughingKarima a răspuns:

Du-te la farmacie si intreaba pentru o crema. Si eu am la cicatrici, mai ales pe spate dar nu m-am gandit sa scap de ele pana acum.
O singura intrebare, ce ai avut cu gardul vecinului?

| Croampa explică (pentru LaughingKarima):

E un vecin langa mine care e plecat in Frantia, si are doi nuci. Noi nu mai avem nu pentru ca aveam radacinile asa de mari ca intram sub casa. Am mers la vecinu' in nuc sa scotut catteva nuci( toate s-au scuturat in curte) asa ca am ttrecut gardul fara nici-o problema, dar cand a trebuie sa-l ttrec iar am avut o problema( prea multe nuci) si am alunecat si m-am taiat la mana.

| LaughingKarima a răspuns (pentru Croampa):

Naspa. Totusi ii fain, ca ai nucile asigurate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce mama naiba ai sarit gardul vecinului?
Incearca crema cu vitamina A sau E.

Răspuns utilizator avertizat
| SorinaSuciu a răspuns:

Incerca sa le ungi cu alifie (mergi la farmacie si intreaba) sau cauta pe net remedii pentru asa ceva.
oricum cel mai bine e sa intrebi un doctor decat sa te ungi cu tot felul de chestii care mai mult incurca