| BOOBZen a întrebat:

Deci am 11 ani, am mai bine de 1.50,si am 48 de kg, va rog imi da si mie niste sfaturi despre cum sa slabesc sa ajung pana la vreo 39-40 kg, adevarat eu fi eu un pic mai solida, fiindca asa imi zic parintii.
Dar ideea e ca sunt la balet, viine Pastele, si eu intotdeauna ma ingras de sarbatori, si nu pot sa ajung pana la 50, ar fi un cosmar pentru mine, ma da afara de la balet ce naiba, cum am spus, ma ajutasi pe mine cineva sa ajung macar la 39-40 kg, a si sa scap de poponeata happy, si sa dau burtica jos...si sa subtiez picioare, deci spuneti-mi ce trebuie sa mananc, si daca trebuie sa fac sport, cam ce sport, si daca trebuie sa fac exercitii, ce exercitii trebuie facute
Dau funda rest vot folositori

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulia_9095 a răspuns:

Paiii...in primul rand nu trebuie sa-ti imaginezi ca rezultatele se vor vede imediat
in al doilea rand trebuie sa fi optimista si perseverenta,altfel tot ce-ai muncit pana atunci nu se va mai vedea si va trebui sa o iei de la inceput
trebuie sa mananci mai putin si mai sanatos,trebuie sa mananci foarte foarte incet,asa o sa te saturi mai repede,nu trebuie sa manaci pana simti ca nu mai poti, e mai bine daca manaci mai des si mai putin.
cauta pe youtube exercitii pentru. toate problemele pe care le ai, o sa-ti dau si eu niste site-uri http://www.sanatateata.com/frumusete/abdominale.htm
http://www.csid.ro/sport/super-antrenamente-articole/
pe site-ul urmator vei gasi un calculator, acolo poti sa calculezi greutatea ta ideala, mult succes!:D

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La vârsta ta trebuie să faci un sport, nu să te apuci de regimuri de slăbit mai cu seamă că ești în perioada de creștere!
Consumă multe fructe și legume proaspete, lactate și brânzeturi degresate, ceauri, pâine și cereale integrale, ciocolată amăruie, prăjituri de casă, sucuri făcute în casă (fresh, nu siropuri), carne slabă, etc. Restul alimentelor trebuie să le eviți la maxim, chipsuri, fast-food-ul, conserve și mezeluri, băuturi acidulate (în mod special pe cele negre), alimentele grase, etc.
Pa, pa.

| noktambul a răspuns:

Sa mananci de doua ori mai putin si sa faci miscare de doua ori mai multa. Astfel iti vei obliga organismul sa consume caloriile pe care si le-a depozitat sub forma de grasime pe poponet, burtica si solduri. Mananca din toate, fara retinere la vreo grupa alimentara anume, dar numai papa bun : fara prajeli prea multe, fara carne grasa, fara mezeluri de magazin, fara dulciuri de cofetarie sau gogoserie, fara conserve, fara chips-uri, sticks-uri si alte crantzanele. Fructe si legume proaspete, cat poti duce. Mancare mai putina si mai sanatoasa si miscare cat mai multa. Trebuie sa pastrezi un echilibru intre cate calorii ii dai organismului (prin alimentatie) si cate calorii il obligi sa consume (facand miscare). Daca ii dai prea multe calorii decat are nevoie pentru moment, organismul isi va depozita caloriile neconsumate sub forma de grasime, dupa cum ti-am spus deja. Fa-ti organismul sa -si consume depozitele! Iti doresc succes si sanatate maxima!

| tpuu a răspuns:

Salut.
Cred ca ar fi un cosmar sa te dea afara de la balethee hee.
fa mult sport! nu conteaza ce sport.winking
orice sport este bine venit.
danseaza mult, alearga, mergi cu bicicleta, cu rolele, abdomene, toate exercitiile care poti sa le faci atat in casa cat si afara in parca!
Si treaba cu mancarea, nu manca grasimi, si daca mananci paine mananca putin [paine este un factor care te face sa te ingrasi ]
Si multa incredere in tine happy

succes

| Chrysk2 a răspuns:

Pai nu mai mancalaughing,daca zici ca de sarbatori te ingrasi inseamna ca bagi in tine cat potihee hee
Alearga mult si fa abdomene, dar cel mai bine e sa alergi, doar asa dai grasimea jos

| Claudia a răspuns:

Eu iti recomand dieta " Balerina " laughing ce coincidenta... eti balerina tongue

asta consta in a manca la ore fixe si a bea un litru de apa pe zi tongue

10 : 00 - un fruct
12 : 00 - orice dar putinc ( ex : ai nuami cartofi prajiti. mananca cat iti incape in pumn )
14 : 00 - 2 fructe ( in afara de banane )
16 : 00 - 2 fructe ( in afara de banane )
18 : 00 - orice dar putin

eu am slabit 3 kg intr` saptamana cu tongue

| Frankenstein a răspuns:

Parerea mea e ca esti bine asa cum esti. Si eu am tot 11 ani, peste 1.55 si cam 58 de kg. Si eu as vrea sa slabesc, dar mama imi tot spune ca sunt in crestere, ca sunt la pubertate, imi va veni ciclu, ma voi inalta... Si mai ales, copiii slabesc mai repede ca adultii. Da-te cu rolele, cu bicicleta, fa sport la ora/ele de la scoala si nu manca foarte multe dulciuri si paine.
Sigur vei slabi (daca nu se vede la cantar, se vede-n realitatebig grin). N-are rost sa tii diete sau alte chestii de genu`. Am o prietena care a fost la nutritionist, i-a dat dieta, a tinut-o cateva luni bune si nimic.
Sper ca ti-am fost de foloshappy

| speechless070 a răspuns:

Pai in primul rand sport cat cuprinde alearga la inceput e greu, vei simti oboseala din greu dar daca treci peste punctul maxim de oboseala vei alerga npana te faci de 30 kg. 2 mancat sanatos fara carne si grasimi si din astea salate, mananca de 3 ori pe zi sau de mai multe ori dar putin si niciodata dar niciodata dupa 5 pentru ca atunci e jale mare. daca mananci dimineata bine la pranz nici nu o sa simti foamea logic mananci mai putin sau de loc. Insa totul tine de tine si de cat de mult vre sa slabesti. mult succes trebuie sa ma apuc si peu adica si eu putin peste 1.50 si am 55-56 kg! e grav asa ca
bafta

| mAtaaIsAPiTziFrOmDaaClubb a răspuns:

Genoflexiunile si abdomenele ajuta mult...incearca si gimnastica
dar eu te-as sfatui sa nu slabesti... daca ai 1.50 ar trebui sa ai macar 50 de kgtongue

| Andumin a răspuns:

Va trebuie sa alergi sa faci abdomene, genoflexiuni, flotari sa faci toate astea la 2 zile! DAR ce E ceal mai bine pentru tine e sa alergi si sa nu mai manci cipsuri sucuri sadvisuri sa nu mai mananci seara! SucceS! poate o fundita?!happy

| FreeFeel a răspuns:

Eu iti propun sa faci exercitii timp de o ora zilnic, scapa ugeeeent de orice fel de grasime, prajala si cat mai putin dulciuri. a. si mai bine bagi o ciocolata decat sa bei o sticla de pepsi! nu uita! nu te infometa. doar traieste mai sanatos.