| alexRE a întrebat:

Deci am o problema jenanta si la propriu si la figurat-de vreo 3 luni simt o jena slaba ca o durere difuza testicol-zona inghinala si mai sus. Durerea asta "surda" e mai evidenta cand merg sau ma enervez. M-am autoexaminat de vreo suta de ori, insa nu gasesc nici o umflatura ca o mazare sau marog cum e descrisa pe net cancerul testicular, si nici nu e umflat testicolul cea ce este foarte bine.Insa testicolul stang la care este problema este mai lasat ca stangul cam cu 2-3 cm, cred, si putin mai mare cam cu 15-20%. In spatele lui am observat ca sunt multe vene, ca niste rame intortocheate, mai exista o vena mai mare sub testicol si una exact in fata pe suprafata testicolului(cred ca e sub tunica albugineea), care se misca usor dar este prinsa de testicol.Si la dreptul sunt vene in spate dar parca nu-s asa groase.La textura stangul pare putin mai diferit ca dreptul, in afara de vena de vreo 2 cm de pe tunica, exact langa ea pe lungime exista o zona care este foarte moale, jumatatea celalalta fiind putin mai dura (nu ca o piatra cum zic despre cancerul testicular) zic asta pentru ca am observat si la dreptul ca o jumatate a testicolului este mai dura putin, ca celalalta jumatate, insa diferenta este foarte mica.
Am fost la 2 urologi, si am facut analize sange si urina, infectie nu am si mark. tumorali erau normali, doctorul a zis ca e varicocel in stadiul I si a zis sa revin daca se "dilata". Prostia mea a fost sai mentionez numa despre vena din fata care ma ingrijora ca este o tumora, n-am mai pomenit de alea din spate...
Oricum ca sa fiu sigur ca e bine ma duc dupa intai sa fac un ecograf fiindca este o situatie frustranta care ma jeneaza zilnic, psihic care ma determina sa ma examinez zilnic (lucru care e o tampenie fiindca imi fac rau singur apasanduma asa tot timpul). E dificil de descris...
Sa fie varicocel cum a zis doctorul ...sau ceva nasol precum seminom?
Varicocelul poate provoca jena asta de durere surda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa rezolvi problema asta la medic. lasa doctorul sa te examineze. asta cu un testicul mai lasat poate fi si hidrocel si cred a si hernie. oricum nu te baza pe sfaturile de pe TPU in cazul asta, du-te la doctor. bafta!

| Dumitruionutz3 a răspuns:

Ce ai avut până la urmă?

| Madalin123654 a răspuns:

Nu ai nimic! Vena aceea mare este o vena obisnuita! Si eu am avut asta si am mers la medic si a zis ca nu e nimic grav! Daca observi vene ca un ghem de rame te sfatuiesc sa te duci deoarece este Varicocel! Succes o viata sanatoasa iti doresc