| alexRE a întrebat:

Am 19 ani si cred ca am seminoma la testicol! Am fost la 2 urologi, unu a zis ca nu nimic(era mai in varsta-zic ca poate e mai experimentat) iar celalalt a spus ca e varicocel in stadiu unu (asta doar la examinarea cu mana), mi-a dat sa fac niste teste de urina si sange ca sa fiu sigur ca nu e tumora, b-hcg a iesit bine si alfa fetoproteina tot bine, iar la urina era perfect.Doctorul a zis ca e bine si sa trec pe la el daca "se dilata" ma gandesc ca tot la varicocel se gandea mai ales ca mi-a zis ca la stadiul asta nu se opereaza.Am zis ca totul e ok pana am vazut pe net ca seminoma nu prezina niveluri crescute de b-hcg si feto, dar de asemenea am vazut ca apare mai ales la persoanele de 30-40 ani.
Am dat o multime de bani cu analizele alea, de ecografie ciuciu mai am bani...(is student, nu muncesc).
Simtomele la mine is cam vagi:O durere extrem de slaba in stanga jos uneori mai sus(abdomen)(ma doare mai ales cand ma gandesc acolo sau cand is suparat, sau cand merg), testicolul nu pare tare, cu 5% mai mare ca dreptul.insa este o chestie de vreo 2 cm ca o vena mai tare pe testicol(mai exact cred ca e pe tunica albuginea) nu in scrot care se misca usor cand pun mana sau strang din abdomen. Exista o zona pe el(testicol) care e mai moale putin dar diferenta nu e mare de restul suprafetei. Testicolul ma inteapa daca apas pe el tare,
Treaba asta e de vreo 2 luni insa in astea 2 luni nu prea so schimbat cine stie ce, in afara de moralul meu care se degradeaza pe zice trece, nici nu ma pot concentra la scloala cum trebuie!
Si inca ceva acum vreo 4-5 luni am tras ca nebunul de greutati, am ridicat mult, si de acolo dupa ce faceam effort sau alceva ma intepa extraordinar de tare testicolul insa dupa vreo 10 minute de durere intensa nu mai simteam nimic poate de acolo mi se trage, nu stiu ce sa fac... e situatie frustrannta!
Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exact asta inseamna varicocel: dilatarea unei vene din testicul care devine palpabila, de obicei in urma unui efort sustinut.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceea ce prezinti tu este absolut clasic pentru un varicocel la debut. Nu ai nici macar un semn de seminom si nu inteleg pe ce baze suspectezi asta.

Răspuns utilizator avertizat
| AbidelecMarius15 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am o vena pe testicul.e normal? Am văzut că dacă nu o palpez e mai subțire dar daca o palpez se mai umfla.

| Brigaela a răspuns (pentru alexRE):

Exact asta inseamna varicocel: dilatarea unei vene din testicul care devine palpabila, de obicei in urma unui efort sustinut.

| GEORGE a răspuns:

Nu stiu frate ce sa zic, ma sperii, dar medicii nu ti-au dat niciun tratament?

| Dumitruionutz3 a răspuns:

Ți-ai rezolvat problema?