| Choasmakerangel a întrebat:

Deci azi dimineata pe la 4:00, cam asa.pur si simplu am crezut ca mor sau ca innebunesc de tot.Stateam intins in pat,luminile stinse,total bezna in camera si se auzeau cainii afara cum latrau si un bazait de musca in camera si pur si simplu mi-a venit o panica asa de nicaeri,fara motiv,auzeam latratul de caine si bazaitul de musca din ce in ce mai tare,era tot un vajait in capul meu,incepuse inima sa-mi bata rau de tot si simteam cum imi tremura fiecare parte a corpului si aveam impresia ca se misca camera si patul cu mine,stateam cu ochii inchisi tot timpul asta si s-a terminat dintr-o data, m-a durut putin in piept dupa vreun minut.E prima oara cand patesc asa ceva, stiti ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O criza de panica, mergi la un psiholog cat mai repede, altfel risti sa se indeseasca si sa se inrautateasca

| Choasmakerangel explică (pentru Brigaela):

Si in cel mai rau caz ce se poate intampla?

| Brigaela a răspuns (pentru Choasmakerangel):

Nimic rau fizic. dar genul asta de crize te pot innebuni de tot, iti poti realmente pierde mintile. Din cate spui ai avut o criza scurta si usoara, dar gandeste cum ar fi daca ai ajunge sa ai crize zilnice in care intensitatea fricii sa fie de 10 ori mai mare si care sa dureze 3-4 ore

| GoldenZenith a răspuns:

Atac de panică. Mergi la psihiatru.

| Davidutzindra a răspuns (pentru GoldenZenith):

Cred ca vrei să spui la psiholog

| GoldenZenith a răspuns (pentru Davidutzindra):

Probabil și acolo. Eu am fost la psihiatru si am primit medicația care trebuie plus consiliere. Multa lume are concepția greșită că dacă te duci la psihiatru înseamnă că ești nebun.

| Legion7X a răspuns:

Cred că îl momentul când lătrau câini afară la ora aceea 4:00 mintea ta era cu gândul la ceva horror plus lumina stinsă beznă în toată casa a accentuat mai tare panica mintea ta făcând tot spectacolul.
Încearcă când auzi zgomote pe afară strigături, lătrat de câine, fâșâieli, trosnituri prin casă, etc să nu mai lași mintea să-ți creeze anumite secvente, sau decoruri cu lumina stinsă din propria ta cameră cu ceva asemănător desprins dintr-un film de groază, sau o melodie stranie care se potrivește perfect fredonată în minte noaptea fără să vrei într-o încăpere întunecată în raport cu zgomotele de afară.

Cred că asta ți se întâmplă

Răspuns utilizator avertizat
| 393Dan a răspuns:

Data viitoare incearca sa te acoperi complet cu plapuma si sa te faci ghem. Cand eram mai mic si ma temeam de intuneric, faceam asa noapte si-mi statea mai bine.

| Mirris a răspuns:

Cel mai probabil un atac de panica.Incearca sa te gandesti la lucruri frumoase atunci cand te panichezi.

| puscahoreangaion2000 a răspuns:

Poate ca te-ai speriat! incearca un masaj capilar
https://www.terapiastrategica.ro/category/atacuri-de-panica/

| Dienutza1234 a răspuns:

Poate doar ți-a fost rău, mi s-a întâmplat și mie, oricum nu e ceva grav