| XxAlex2001 a întrebat:

Deci eu am avut o lucrare la o masea, dupa cv vreme cam.1 an 2 mi-a cazut o parte din maseaua normala, la cateva luni cealalta eu am ramas cu jumatate de masea o particica unde nu mai e dinte si e doar gingia, daca imi raman resturi de mâncare se intampla ceva? Cu periuța nu reusesc sa le scot pot doar cu o scobitoare. De spalat ma spal destul de des dupa faza asta. nu prea am chef de stomatolog voi ce sfaturi mi-ati da? Ideea e ca sa nu se infecteze sau ceva din caiza resturilor care ajung acolo, cand mi-a cazut maseaua nu am simtit nimic pur si simplu mancam si a cazut din senin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Primul sfat pe care as putea sa ti-l dau, este sa mergi la stomatolog. Este mai bine mai din timp.

Da, poti sa te speli pe dinti dupa fiecare masa si sa cureti zona. Dar si in aceste conditii, in timp... poate sa se infecteze. Ma gandesc ca nu mai este nerv acolo si nu o sa simti. Deci cel mai bine ar fi sa mergi la stomatolog, cand poti si cand ai chef happy

Numai bine! (Si mergi la unul mai bun ca ultimul)

| anca2020 a răspuns:

Iti recomand sa citesti putin articolul asta despre periaj.
http://www.sensodento.ro/info-utile/periajul-dentar/