| andreea1valentina6768 a întrebat:

Deci mama mea are maseaua umflata. Efectiv e foarte, FOARTE umflata. Cam la nivelul ochilor toata partea respectiva e asa. Nu pot merge la dentist din cauza ca nu ne permitem. Durerea poate trece de la sine? Ce pot face? Ajutor va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Candva demult, o fata de 19 ani a murit in localitatea mea din cauza puroiului netratat la o masea, care a ajuns sa se intinda urgent la diferite organe (gat), iar apoi catre creier.
Maica-mea s-a intalnit cu ea si mama ei la dispensar, a vazut cum arata, si le-a zis sa mearga urgent la Cluj, sa nu mai stea la noi.
Maica-sa a zis ca lasa, ca se face bine.
Peste 5 zile a murit.

NU e de gluma!
LA urgente exista cabinete de lucreaza gratuit, iar daca nu gasiti gratuit, exista asociatii de caritate, ONG-uri...
Din pacate nu ai specificat in ce oras locuiti.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 măseaua NU de umflă
2 dacă ai net, aveți și vreo una sută lei pentru dentist (doar e vorba de sănătate, nu?)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti suna un preot. De la asta SE POATE MURI! Lasa timpeniile cu nu ne permitem. Suna la 112 la o adica. Incercati la mai multe cabinete stomatologice, sunt si care pot accepta o plata intirziata sau care lucreaza cu CAS-ul. In ce oras/judet locuiti? Am ceva rude si cunostinte in domeniu, poate te pot indrepta catre cineva care mai face munca de voluntariat.

| anonimg a răspuns:

Suni la 112. Cazurile grave sunt rezolvate gratuit. Dar trebuie sa suni. De fapt tot ce tine de 112 este gratuit.
Exista organizatii non-guvernamentale (ex: www.adra.ro) care te pot ajuta financiar. Contacteaza-le.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când o măsea se umfla, înseamnă ca are puroi. E periculos, fiindcă ne tratat se poate da in septicemie. Mergeți la medic de urgenta. Pana atunci sa nu mai consume lapte.

| Digikey a răspuns:

Dentistul nici nu se uita la ea.Trebuia sunat la medicul de familie ca sa ia niste antibiotic.
Daca ai vreun spital prin apropiere te duci la urgente, sau suni la 112.

| aneliram a răspuns:

Este periculos să stea așa, are infecție,

| NuCitescNotificari a răspuns:

Spui ''deci'' doar cand ai zis deja ceva. Invata gramatica si du-te inapoi la scoala!

| Crisdc69 a răspuns:

Din ce localitate esti?

| FlorinnMM a răspuns:

Salut! Sa încerce sa își tine niste țuica sau in general puțin alcool la măseaua respectiva pentru a elimina din infecție!