| MidnightAle1 a întrebat:

Bunăă! Am 14 ani și am început să mă machiez... cred că fac asta de 1 an (mai ales pe ascuns). Machiajul excesiv nu prea e genul meu și de obicei folosesc : fond de ten, rimel, iluminator și balsam de buze (sau luciu de buze). Știu că machiajul nu e bun pentru ten dar mă ajută să ma simt puțin mai bine (ca idee, nu prea îmi place cum arăt.) Dar cea mai mare problemă a mea este că nu știu cum să îi spun mamei mele. Eu vreau ca luna asta, atunci când îmi voi primi bursa de merit, sa îmi cumpăr câteva produse de machiaj. Vreau să arăt la fel de frumoasă ca și celelalte fete și să fiu fericită.
Cel mai bun sfat va primi fundiță!

Răspuns Câştigător
| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este ca frumusețea nu vine din exterior ci din interior, nu fi ca celalalte fete care daca le vezi zici ca au 18 dar au de fapt 10
Daca ti vrei sa fii împreună cu un băiat acela se va uita la frumusețea ta si daca tu la 30 de ani sa zicem ca nu vrei sa te mai machiezi el te va părăsi pentru ca nu mai esti frumoasa. Stai asa cum esti si nu te mai machia, nu merita sa dai banii pe niște machiaje, poti sa ii strangi si sa iti cumperi ceva mult mai folositor de ei. Apropo de baietii, băieții trebuie sa le pese de caracter nu de frumusețe, cauta un baiat de genul si iti garantez ca nu vei regreta. Mie imi plac fetele cu caracter frumos, cuminți, care se imbraca bine, elegant si au educație

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilasii de 14 ani nu au voie sa se macheze fiindca isi distrug fata/tenul.
Nu ai nevoie la anii astia sa te faci ca o cocota sau curvulita, ca nu te duci sa pescuiesti barbati, deci nu ai nevoie deloc de machiaje.
Mama, tatal sau vecinii vor observa machiajul si vei avea aprobleme, fiindca esti mult prea mica sa pui asa ceva pe fata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toata lumea iti zice vrajeli pe aici, frumusetea vine din interior, machiajele te fac curvulita samd... de parca ei nu au fost odata adolescenti si stiau ce important e sa te simti inclus si apreciat.

vorbeste cu mama ta si explica-i exact cum ne-ai explicat si noi.
ii spui ca nu exagerezi cu machiajul dar uneori ai nevoie de niste schimbari sa iti dea siguranta.

| MidnightAle1 explică (pentru suntserios):

Multumesc mult pentru sfat! Ma bucur ca nu ati spus ca la 14 ani nu ai voie sa te machiezi, stiu fete care au inceput de la 10 ani sa se machieze iar parinti lor nu le spun nimic! big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru MidnightAle1):

Asta este doar in imaginatia ta, ca fetitele alea tot pe ascuns o fac, la fel ca tine, ca de le-ar vedea parintii ar fi vai si amar de ele.
Trebuie sa intelegi ca NU este normal si nici sanatos sa te machezi, ca nu iesi la agatat barbati la ansiorii astia ca sa faci sex, fata ta aratand vulgar ca la prostituate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Machiajul te imbatraneste. E doar o iluzie ca te face mai frumoasa. Tu oricum faci cum vrei insa, trebuie doar sa ii zici deschis mamei tale si sa o faci sa accepte.