| anonim_4396 a întrebat:

Deci, sa incep.am 15 ani, sunt normala, n`am probleme de sanatate sau asa, dar am inceput sa am probleme cu ochiul drept.aici trebuie sa mentionez ca parintii mei[ambii] n`au mai inceput sa vada ca lumea si si-au pus ochelari de abia pe la 35 de ani sau asa ceva.nimeni din familia mea n`a avut probleme cu ochii si chestii din astea cand erau mici si nici nu pot sa spun ca stau 24 din 24 cu ochii in Tv sau calculator.si chiar si asa, ar fi imposibil sa`mi pun atat de devreme ochelari.deci,sa continui de unde am ramas, recent [acum vreo 2 zile] mi s-a parut ca ma deranjeaza ceva la ochiul drept.cand am inchis ochiul stang, mi-am dat seama ca vedeam imaginea putin "blurata" [incetosata], dar foarte putin. Daca stau la vreo 3 m de TV, nu mai pot sa citesc ce scrie mic jos doar cu ochiul drept [pe realitatea tv de exemplu laughing)] si daca inchid ochiul stang si incerc sa citesc cu dreptul o carte, vad literele PUTIN duble. ce naiba am patit? eu sincer nu cred ca am nevoie de ochelari, mi se pare imposibil asa ceva.mai e si la un ochi. oricum o sa ma duc la un specialist, dar vreau sa va ascult parerea. happy thanks.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sincer cred ca ai urgent nevoie de ochelari. Nu e neaparat sa-i mostenesti pe parintii tai, tu nu ai o tulburare de vedere cauzata de varsta ci de o alta boala a ochiului. Cu cat vei amana mai mult sa-ti pui ochelari, cu atat vei avea nevoie de dioptrii mai mari cand ti vei pune. Asadar, du-te cat mai repede la oftalmolog si vezi ce e de facut.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În urma controlului medical de specialitate oftalmologic prin punerea diagnosticului diferenţial şi instituirea unui tratament medicamentos, corecţie prin ochelari şi poate şi o intervenţie chirurgicală.
Nu poţi afirma că nu este de ochelari!
Sănătate.
Pa, pa.

| Floreenofficial a răspuns:

Si eu zic ca este de ochelari, dar cauzele pot fi multiple.
Du-te urgent la un medic oftalmolog!
S-ar putea sa fie ceva ereditar in cazul tau... dar sa speram ca nu e fiindca bolile ereditare nu se vindeca. :-s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N`am nimic "ereditar", am mai zis.suntem sanatosi tun.

| nuby a răspuns:

Eu cand aveam patru ani a inceput sa-mi fuga ochiul drept, am purtat cinci ani cu ochelari pana cand m-am dus la un medic specialist, dar nu era de copii. ea a descoperit ce am, dupa doi ani de tratament mi-a zis ca trebuie sa ma operez si m-am vindecat...am facut recuperarea si am fost sanatoasa...
dupa experienta mea iti trebuie ochelari!