| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Recent am fost la un control oftalmologic, pentru că de la un timp am început să văd în ceață cu ochiul drept. La control, doctorul mi-a spus că am astigmatism și miopie mică la ochiul drept. La început mi-a pus o lentilă de -0.75, cu care vedeam clar, dar atunci când mi-a zis să mă ridic pentru a vedea cum stau cu echilibrul, am început să amețesc un pic. Mi-a spus că pot să aleg dioptrii -0.50, dar vederea s-ar putea să fie un picuț mai blurată decât cu -0.75, însă nu va fi așa de puternică pentru ochiul meu (menționez că este prima data când port ochelari cu dioptrii negative); la ochiul stâng nu am nimic. Întrebarea mea este: credeți că este vreo problemă dacă am ales -0.50 de început, iar la următorul control, dacă este nevoie, să le măresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

0.50 este cea mai mica masura posibila si marea majoritate a oftalmologilor recomanda sa nu porti ochelari, ca poti sa vezi la fel de bine fara ei.

Daca miopia evolueaza intr-un an sau doi, atunci este nevoie sa se caute cauza care o genereaza, fiindca nu-i nromal ca la minori sau oameni tineri sa existe probleme cu vederea.

Sfatul meu este sa nu porti ochelari deloc, fiindca nu sunt necesari la -0.50 in felul asta nu slabesti ochii, dimpotriva, ii fortezi sa se focuseze si sa vada mai clar, fara sa mai evolueze miopia. Astea au fost sfaturile pe care le-am primit eu de la un oftalmolog din Sydney, cu ani in urma.

| raress03 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru părere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca medicul te-a lasat cu 0.5 inseamna ca e ok. doar sa ai grija sa mergi regulat la controale.

| raress03 a răspuns (pentru suntserios):

Mulțumesc pentru răspuns!

| rxbiesx a răspuns:

Nu o asculta pe violeta, poarta ti ochelarii, chiar daca ai dioptrii mici. daca nu ii porti vederea ti se poate agrava in timp (o zic din experienta, crede ma). nu e o problema daca ai ales -0.50! mergi la control din nou dupa 6 luni si fa cum crezi ca e mai bine (: daca cumva te dor ochii si ametesti dupa acele 6 luni de purtat ochelari, mareste ti dioptriile..pentru ca inseamna ca nu sunt potrivite

| raress03 a răspuns (pentru rxbiesx):

Mulțumesc mult pentru răspuns! Am vorbit și cu doamna mea de biologie și mi-a spus același lucru "nu are nimic că ai ales -0.50 in loc de -0.75, dar după 6 luni să mergi din nou la control"…

| rxbiesx a răspuns (pentru raress03):

Cu dragg!