| collapse2001 a întrebat:

Ce parere aveti de operatiile pe ochi pentru a elimina miopia sau astigmatismul? Eu am -0.25 la ochiul drept ( daca il inchid pe stangul nu pot sa citesc cifrele sau literele de la departare, le vad un pic in ceata fata de ochiul stang)dar nu suport sa stau cu niste ochelari pe ochi toata viata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Stiu ca e naspa cu ochelari, eu a aceeasi problema si deja ii port de vreo 5 ani, inca nu m-am obisnuit insa am dioptriile mult mai mare ca ale tale si nu pot sa ma descurc fara.tu ai o dioptrie minima, la care nu prea se face operatie din cate stiu, in orice caz e posibil ca vederea sa nu ti se mai inrautateasca, caz in care nu ar avea sens sa faci o procedura chirurgicala.iar daca tii neaparat sa te operezi te sfatuiesc sa cauti in medic bun, care sa fie specializat in tipul acela de operatie, deoarece cu problemele de vedere nu este de glumit!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te asiguri sa mergi la un medic bun, sa nu te trezesti cu malpraxis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se fac operatii pentru dioptrii atat de mici

| collapse2001 explică (pentru suntserios):

Eu vreau sa dau la pompieri si e urat cu ochelari

| Teo29 a răspuns:

Poarta ochelari de corectie o perioada mai lunga, mergi la un medic oftalmolog competent si vezi daca se rezolva sau nu.

Important este sa respecti niste reguli, cu cititul, statul pe telefon/calculator, etc.

Poti incerca si lentile de contact de calitate, s-ar putea sa te ajute si sa te obisnuiesti cu ele fara a mai purta ochelari, vezi ce zice si medicul.

Operatia e riscanta, poti sa iti pierzi partial vederea sau acuitatea vizuala, nu merita riscul mai ales la asa dioptrii!

| collapse2001 explică (pentru Teo29):

Eu consider ca n-am nevoie de ochelari, dar daca inchid ochiul stang e cam nasol... adica se vede diferenta. Plus ca am inceput sa vad dublu, iar daca ma concentrez la ceva obiectele mi se deformeaza, se misca, etc... Nu e vorba doar de dioptrii