| tanyascarlett a întrebat:

Deci sa incepem. Vreau sa slabesc! Am 14 ani, 1, 63 inaltime si 60 kg. As vrea sa slabesc cam 10 kg. Dati-mi sfaturi! Si spuneti-mi in cat timp as putea slabi! phbbbbt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Am raspuns atat de des la aceasta intrebare, dar o sa-ti scriu in detaliu, ce trebuie sa faci:
1.Trei mese principale /zi + doua suplimente.1-2 l apa/zi. Miscare(mers alert, sarit coarda, urcat-coborat scari, etc)cel putin 30 minute.
2.Mic dejun:un ou fiert moale(se digera mai usor)+1 felie paine integrala(cu tarate,cu seminte)+o cana ceai fructe padure,fara zahar+o felie paine prajita+miere(sau dulceata,gem).
Lapte fierbinte in care pui fulgi ovaz,il fierbi pana devine un terci,apoi pui putina miere sau fructe uscate,seminte.
O cana lapte degresat+cereale integrale(tarate,porumb)+stafide,o felie paine integrala+una felie sunca Praga(sunca pui,curcan)+o leguma(rosie, ardei, castravete, ridiche rosie).
Un pahar iaurt degresat+cubulete banana+cereale integrale.Una felie paine prajita+salata vinete(vinete coapte si ardei copti, amestecate cu ceapa+sare+zeama lamaie).
Combini meniurile cum vrei.
3.Pranz:supe si ciorbe din legume(baza:ceapa,morcov,pastarnac+pastai sau varza,sau mazare,sau fasole,sau dovlecei, la urma rosii si daca vrei bors de putina rece; sau la supe(pasate) telina, sau broccoli, sau fasole, sau rosii.Sau ce legume vrei sa fie principala legume.La urma se pune patrunjel verde sau leustean.
Mancarica legume, dar nu cu rantas.Doar ceapa+ardei+rosii si ce leguma vrei, dar nu CARTOF.Presari patrunjel verde.Alaturi o salata de varza,morcov+mar+telina+sfecla rosie,salata rosii,salata ardei copti,etc.
Gratar, fiert sau la cuptor(carnea sa fie cat marimea podului palmei tale):pui, curcan, vita, peste.Alaturi de salate la gratar, iar la cuptor, pui si legume+usturoi, cimbru.Cartof,doar copt, sau fiert intreg(o salata de cartof+ceapa+ou fiert+masline+gogosar rosu si castravete murat), dar nu alaturi de carne
4.Cina:salata rosii+o conserva peste in sos propriu(macrou si sardine, au Omega 3).Sau ce nu ai mancat din meniul de la pranz. Poti sa mai mananci o cana lapte sau iaurt degresat cu cereale(se umfla in stomac),pentru a nu-ti fi foame noaptea.
Dar,repet,cantitati mici, fara sa bei apa intre inghitituri.
Ceaiuri poti folosi de tei, sunatoare, apa+lamaie.
Nu trebuie sa te infometezi, mananci portii mici se dese.Intre mese, dar la 2-3 ore mananci fructe:mere,pere,prune,pepene,grap fruit,portocale,putine banane,putini struguri,etc.
Daca mananci catva timp si apoi incepi cu bauturi carbo-gazoase,fursecuri, prajituri, covrigi, prajeli, mai mult iti dereglezi organismul.Mancarea sanatoasa, sa-ti fie un obicei pentru tot restul vietii, mai ales daca esti predispusa la ingrasare.
Mai poti folosi o infuzie de ceai verde, vrac(accelereaza metabolismul):1 lingurita ceai verde, peste care pui, 250 gr apa aproape fiarta, lasi 3-5 minute, strecori si pui o felie lamaie.Bei ceaiul, dupa masa de demineata.Nu bei seara, deoarece are cofeina si nu mai poti dormi.Nu mai bei cafea, daca obisnuiesti sa bei!
De slabit sanatos, poti slabi 2-3 kg/luna.Dar depinde de fiecare organism. Avand 14 ani, nu trebuie sa slabesti mult dintr-o data, dar fiind atenta la ce mananci si cat mananci poti sa dai jos din grasime.

8 răspunsuri:
| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Multi inainte! kiss daca tu esti cea din poza de la avatar nu prea arati ca a fi durdulie, renunta la zahar, prajituri, produse de patiserie, mananca doar ce este facut in casa( de pofta), nu asezona painea cu cartofi, carne, paste fainoase, radacinoase etc, miscare cat de multa, nu trebuie sa ti o dieta anume deoarece risti sa te imbolnavesti de altele, trebuie sa mananci sanatos si sa faci miscare cat de multa, daca slabesti 4 kg pe luna sa fi multumita, oricum arati bine si asa

| tanyascarlett explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Nu ma simt eu bine IN PIELEA MEA. Vreau sa slabesc putin phbbbbt happy Mewri si tie de sfaturi oricum happy

| 010101012 a răspuns:

Daca tu vrei sa slabesti, atunci eu ce mai vreau sa fac! Am exact inaltimea ta si varsta ta, dar cu 10 kg mai putin

| tanyascarlett explică (pentru 010101012):

tongue Pai daca ai cu 10 Kg mai putin ce naiba vrei? laughing

| DarkAngelz a răspuns:

Doar mult sport si fara multe dulciuri fainoase
PS trebuie sa slabesti doar vreo 7 kile la varsta/inaltimea ta

| Deeede a răspuns:

Buna.Eu am 15 ani si de azi m-am apucat de o dieta mai "serioasa".Nu iti recomand,eu personal sunt obisnuita sa mananc putin,dar a durat un an sa ma obisnuiesc.Ia-o usor. Intai respecta niste reguli de baza
-Fara paine(doar neagra sau o felie maxim pe zi)
-Fara dulciuri(daca nu poti rezista incearca ciocolata amaruie, dar nu in exces)
-Fara sucuri, prajeli, fast-food, si fainoase.
Mananca de 3 ori pe zi. Uite o "dieta" luata dintr-o carte de a mea:
Dimineata 8.00-1 felie de paine prajita[neagra]+1 iaurt Activia + 1 ou.
La pranz 12.00-Supa de pui
Seara 18.; 00 sau 19.00-1 bucata depiept de pui.
Intre mese poti manca un mar, sau pufuleti(in caz ca iti este foame)
Consuma 2 l de apa pe zi.Chiar si ceai mai ales ca este perioada asta rece:-s
Nu uita de sport:
http://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4
http://www.youtube.com/watch?v=rBejzFQVgnU
Nu te infometa tine cont ca ai scoala, trebuie sa inveti si esti si in crestere.o zi buna.:* :*

| tanyascarlett explică (pentru Deeede):

Mersii tuturoor :*