| LittleAddicted a întrebat:

Deci...vizionez multe filme si mereu imi fac scenarii in mintea mea (luate din acele filme/seriale), uneori mai schimb povestea dupa cum mi-ar placea mie sa fie iar atunci cand ma plictisesc pur si simplu imi imaginez ca tot acel scenariu devine realitate si incep sa ma comport ca si cum as fi in acel film, repet, asta se intampla doar cand ma plictisesc si nimeni nu ma poate vedea.In ultima timp am inceput sa cred ca nu prea e normal ceea ce fac, adica sa sar prin camera mea ca si cum as fi intr-un film de actiune, sa incep sa vorbesc cu "cineva" (acel cineva exista doar in imaginatia mea pentru ca de fapt sunt singura) de parca ar fi acolo, mai pe scurt sa vorbesc si sa fac ceea ce mi-am imaginat eu dupa ce am vazut acel film si mi-am refacut scenariul in minte, dupa placul meu.Credeti ca as putea avea vreo problema psihica? P.s am 14 ani, sunt o persoana sociabila si prietenoasa, evit certurile si imi place sa imi fac prieteni noi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai un pic de imaginatie mai multa. Asta nu e rau. Multi de varsta sunt sau au fost la fel. Nu-i o probelma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e neaparat o problema...din moment ce realizezi ca totul e imaginar!
Totusi ar fi bine sa discuti cu un psiholog!

| LittleAddicted explică (pentru anonim_4396):

Ca sa merg la psiholog ar trebui sa ii spun mamei si nu prea vreau si da realizez ca totul este imaginar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LittleAddicted):

Psihologul e doar o optiune!-sincer nu cred (din ceeea ce ai descris) ca ai nevoie sa discuti NEAPARAT cu unul happy-probabil ai doar o imaginatie bogata-e normal la vastra ta!

...totusi ar fi mai bine pentru tine sa nu petreci foarte mult timp in fata Pc-ului si/sau a tv-ului...nimanui nu-i facae bine!
Petreceti timpul cu prietenii, distrandu-te!

| einsteinchen a răspuns:

Cred ca deocamdata nu ai nimic insa subconstientul tau "lucreaza" in fundal.
Scrii ca esti o persoana sociabila dar, daca punem asta impreuna cu faptul ca vezi foarte multe filme, atunci cred ca socializezi pe Facebook, Twitter, s.a.

Mai iesi in parc, la Mall, cu prietenii, fa-ti cunostinte noi si atunci creierul tau se va "comporta" normal.

Intotdeauna viata bate filmul!

| LittleAddicted explică (pentru einsteinchen):

Urmaresc multe filme dar seara, cand am timp, in timpul zile sunt la scoala, dupa antrenamente(practic karate) si dupa ce ajung acasa (de cele mai multe ori seara) imi fac temele, vorbesc pe skype cu diverse cunostinte si daca mai imi ramane timp vizionez si un film...

| biafresh a răspuns:

Nu e absolut nici o problema. Doar ai imaginatie bogata poate te faci regizor. De obicei persoanele timide dezvolta o asemenea imaginatie.

| Nistor_Adina_1983 a răspuns:

Eu personal cred ca nu ai nimic pur si simplu iti plac mult prea mult filmele nu e nimic ineregula cu tine happy