| MinyMika a întrebat:

in toamna aceasta incep liceul si as vrea sa stiu cum sa ma comport ca sa ma vada toata lumea prietenoasa, sociabila, de gasca etc (vreau sa mentionez ca sunt mai timida)?

5 răspunsuri:
| val31989 a răspuns:

Trebuie sa fii tu insuti si atat.

| ionutz03 a răspuns:

Fii originala.
Nu-i nimic in neregula daca esti timida, atat timp cand esti abordata de cineva, vorbesti frumos si esti deschisa, sigur o sa ai de castigat.

| Fatayou a răspuns:

Eu nu am intrat inca la liceu, dar iti pot da niste sfaturi, nu pot zice ca-s garantate.
1.Intra in diferse grupuri.Fa cunostinta cu diferite persoane si la sfarsit analizeaza ce grup ti se potriveste(grupul nu trebuie neaparat sa fie si cel din clasa)
2.Incearca sa te prezinti si tu in grupuri sa vezi daca te accepta asa cum esti, dar nu ascunde nimic pentru inceput.
3. Daca esti timida iti recomand sa nu intrii in grupurile de fite.Chiar daca te prezinti, ele ori vor rade de tine, ori te vor fraieri ca esti numai potrivita pentru ele, iar apoi iti vor dezvalui secretele tale scolii.
4.Intra in discutii. Daca nu ti-ai ales inca grupul, incearca sa discuti tema acestuia.E bine sa aveti si pareri diferite.
5.Fa tu o discutie.Propune o tema anume care sa discute grupul tau.
6.Dezvaluieti talentele. Oamenii te vor aprecia mult.
Cam atat stiu.Bafta in noul an scolar, de fapt primul an de liceu.

| stanel97 a răspuns:

Te complici atât de mult. Eu sunt clasa a 11-a la liceu. Fii tu însuți! Nu încerca să pari o alta persoana căci se va observa pe parcurs, iar colegilor nu or sa le placa. Gândește-te ca nu numai tu ești în situația asta, ci și colegii tai care au grija ca nu se vor integra în noul colectiv. Încearca sa vb cu cu ei pe Facebook.

| victorofficialsite a răspuns:

Nu te gindi la asta nimeni nu se va uita la tine in afara de colegii tai