| AdytzuBV a întrebat:

Deci vreau să mă apuc de sala cu un prieten, și întrebarea mea este următoarea:

Eu am 60 kg și în jur de 1.80 m înălțime, întrebarea mea este daca e posibil să mă mai îngrăș, sa mai pun câteva kilograme pe mine deoarece sunt cam slăbănoglaughing
Vreau să știu dacă în caz că mă apuc de sala o sa mai pun greutate pe mine sau nu.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Logic ca o sa pui, insa nu va fi suficient doar sa te duci la sala.
Ai nevoie si de un regim alimentar. Cel mai ideal ar fi sa consulti un nutritionist si sa faci antrenamente regulate si corecte sustinute cu un profesor.
Trebuie sa pui masa musculara, nu grasime.
Succes!

| relian a răspuns:

Daca spui ca ai doara 60 de kg acum, inainte de sala, apoi mergi la sala si mentii aceiasi alimentatie nu cred ca vei lua in greutate ceva, dar sigur vei mari volumul muschilor.Cand faci exercitii fizice solicti muschii care vor creste in volum, mancare ce o consumi acum va fi suficienta cred, poate mai bine folosita.
Sa mai pui si cdeva masa, asta presupune sa maninci ceva mai mult decat o faci acum.
Dar nu trebuie sa cauti nici o dieta nimic, tu mergi la sala fa ce spui ca faci si o sa maninci ceva mai mult fara dieta, o sa-ti ceara organismul singur.Nu te apuca si lua cine stie ce tampenii suplimente,sau sa te indopi cu mancare dupa diete timpite.
Cand faci efort organismul cere ce are nevoie,pe asta trebuie sa te bazezi,si tu nu cred ca vrei sa devii culturist,aia inseamna efort foarte intens si mancare la greu,iar rezultatu -un organism deformat laughing
Deci doara mergi la sala si mananca ca si pana acum,ma refer ce anume maninci tu,iar de restul de cantitate se ocupa organismul,iti va cere el singur mai mult daca are nevoie, nu il forta tu, ca dupa cine stie ajungi mai tarziu gras laughing Daca esti slab fara grasime, pentru ca slab aia inseamna la aia se refera un organism fara grasime, atunci e de bine.O sa pui ceva pe tine daca nu te apuci de diete, ramai asa mai slab ca e mai sanatos.

| Sn4k3 a răspuns:

Poti sa te ingrasi, daca ai o dieta buna.

| alina2k18 a răspuns:

Daca te tii de sala si mananci bine in 6 luni - 1 an o sa arati f bine si o sa cresti masa musculara.
De ingrasat nu vrea nimeni, grasimea arata naspa si se simte tot naspa laughing