| AvramescuMarius1994 a întrebat:

Buna tuturor, as avea nevoie de niste indicatii. Eu as vrea sa ma apuc de sala deoarece trebuie sa ma ingras si sa am o anumita masa musculara pentru facultate.Problema este ca eu fac arte martiale sambata si duminica dimineata, deci as vrea sa stiu daca m-as duce la sala in fiecare zi din timpul saptamanii ( 5 ori pe saptamana), dar as continua si cu artele martiale ar avea un efect negativ asupra corpului meu? muschii ar fi solicitati prea mult? Deoarece un prieten mi-a spus ca muschii ar fi prea solicitati, s-ar rupe datorita faptului ca eu fac si intinderi la antrenament, si am nevoie de odihna in weekend etc Eu am 18 ani, 1, 92 m inaltime si greutate 70 kilograme! Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Presupun ca vrei sa zici ca vrei sa pui masa musculara nu sa te ingrasi.

Da este un pic cam mult sa faci antrenamente 7zile din 7. Este suficient daca te duci la sala doar de 3 ori pe saptamana iar weekendul arte martiale.

Poti sa te duci la sala luni, miercur si vineri si faci asa:

Luni: Piept/Spate

Miercuri: Picioare:

Vineri: Umeri/Brate

| AvramescuMarius1994 explică (pentru Nickname1890):

Pai vreau sa ajung la 81-83 de kilograme dar exact cum ai spus tu, avand masa musculara, nu burta.

| Nickname1890 a răspuns (pentru AvramescuMarius1994):

Eu zic ca este ok cum ti-am scris mai sus sa faci sala, ai 2 zile libere pe sapamana (martea si joia).

Din intinderi (stretching) nu poti sa iti rupi muschii. Chiar este mai periculos daca ai face numai forta fara intinderi

4 răspunsuri:
| Pascale_Theodor_1996 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrasi fiindca sanatatea corpului este foarte importanta

| AvramescuMarius1994 explică (pentru Pascale_Theodor_1996):

Cum sa-ti spun, vreau sa ma ingras... armonios, adica sa nu se vada burta.