| anonim_4396 a întrebat:

Desi nu am viata sexuala si nici nu folosesc obiecte intime de la altii, tot fac infectii urinare. Care ar putea fi cauza? Stau la camin, dar nu ma ating niciodata de nimic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am stat vreo 8 luni in camin timp in care am facut vreo 10 infectii urinare. Si aveam impresia ca nu ma ating de nimic. Pui mana pe clanta de la usa, pe robinetul de la chiuveta, pe lantul de la WC.

| emy a răspuns:

Probabil ca ai o sensibilitate mai accentuata la raceli. Du-te la un medic urolog si la un medic ginecolog! Multa sanatate! Pa!

| JustMeFlory a răspuns:

E posibil sa fii mai sensibila...cred ca racesti. Evita sa stai cu picioarele direct pe gresie, parchet.Nu face baie cu apa rece, nu sta cu mainile in apa rece si du'te la medic/ginecolog care sa iti prescrie medicamente.
Insanatosire grabnica!happy

| Gabry a răspuns:

Si eu am facut infectie urinara si m-am dus la doctor si mi-a zis sa iau un medicament(din pacate nu mai stiu cum se cheama)si mi-a trecut in doua saptamani.
Eu zic sa te duci la farmacie si sa intrebi!

| andreea_7473 a răspuns:

La urolog trebuie sa ajungi, nu la ginecolog. Infectia urinara poate sa tina si de viata sexuala (atunci cand revine dupa contactul sexual) dar de vreme ce zici ca nu ai viata sexuala in momentul de fata... fugutza la urolog sa faci investigatii amanuntite. Nu e de joaca cu infectiile astea urinare, daca nu le dai de cap te chinui toata viata cu ele

| denisa_4752 a răspuns:

Pai probabil u esti o persoana mai sensibila si mai predispusa la raceli, infectii! mergi la un ginecolog ca daca amani cu timpu se agraveaza si mai rau:*bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmmm...stai la camin cu alte fete/persoane, folositi aceeasi toaleta. Infectiile se pot dezvolta acolo (picaturi din apa din bazin pot ajunge "pe tine" daca intelegi ce vreau sa zic) si de aici poti face infectii sau lua diverse boli, trebuie sa fii mai atenta la partea asta.
Sau daca stai tot timpul in curent, aer conditionat, cu picioarele pe gresie...sau poate ai tu o sensibilitate. Faza e ca cel mai bine este sa te duci la ginecolog pentru ca aceste infectii pot deveni cronice si se pot agrava in timp, deci nu amana.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O predispozitie sau poate fi vorba de un reflux, ar trebui sa iti faci niste analize si o ecografie. daca medicul urolog crede ca este vorba de un reflux, iti v-a recomanda un test special(cu lichid de contrast). dar daca tu stii ca ai recidivat de atatea ori ar fi trebuit sa mergi de multisor la un urolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e neaparat vb de camin, si eu am stat si nu am facut mai des. La mine e aproape cronic, in sensul ca la 2-3 luni fac una, am fost la medic si nu am nimic organic. Poti sa fi si tu ca mine. Incearca ceva naturist (eu am renuntat la antibiotice ca mai mult rau fac, si oricum revine), nu sta pe rece, ai grija sa porti mai tot timpul ciorapei, bea multa apa, incearca sa eviti constipatia, ai grija la igiena organelor sexuale dupa treaba mare, pentru ca bacteria cea mai frecventa care produce infectii urinare este E coli din intestin, stergete intotdeauna din fata inspre spate ca sa nu duci bacteriile de la anus la vagin. Aproape toate femeile fac in decursul vietii o infectie urinara asa ca nu e f grav. Te rog sa mergi si la medic sa vezi daca nu ai vreun reflux sau calculi renali. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezica urinara prin invecinare cu intestinele poate prelua diverse bacterii, microbi virusi, sterilizati sistemul digestiv, si nu o sa mai aveti. Deci infectia poate porni de mai sus, amidale netratate, ulcer, colon iritabil (constipatie sau diaree), o pietrecica sau mai multe la rinichi.