| anonim_4396 a întrebat:

Desi nu prea cred ce mi-a zis o prietena totusi vreau s stiu sa nu-mi fac griji... ia mi-a zis ca ciclul meu a venit prea repede acum 2 luni mi-a venit prima oara ciclul si acum iar a venit, ea a spus ca e normal sa vina dupa 6 luni de prima menstruatie, e adevarat? am vreo dereglare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dulshe a răspuns:

@machupicchu nu vad de ce fata ar trebui sa mearga la ginecolog, daca nu ii vine ciclul regular, adica la 28-30 de zile. E inca virgina si nu are de ce sa se teama. Ar trebui sa se duca, dupa ce nu mai este virgina si tot nu-i vine menstruatia regular.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal ca sangerarile sa se succeada regulat la 28 de zile. E adevarat ca primele menstruatii sunt neregulate si asta nu e un semn rau. Dar in nici un caz nu e normal sa fie un interval de 6 luni intre doua menstruatii, asa cum nu e normal sa fie 2 luni intre ele. Practic amandoua aveti cicluri neritmice, asa cum se mai inatmpla la inceput. Nici una nu are probleme, dar nici una nu are inca cicluri normale.

| machupicchu a răspuns:

Intre primul ciclu menstrual si urmnatorul este o distanta in timp tot de 28-30 zile. In ceea ce afirmi, ai avut o pauza de 2 luni... urmareste in continuare... daca se mai repeta mergi la medicul ginecolog si endocrinolog(daca este cazul)... sanatate si vorbeste si cu mamica ta...

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Problema e ca nu i-am spus mamei mele de ciclul meu, ea nu stie despre asta!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Dupa cate stiu ciclul mi se regleaza normal abia dupa 2-3 ani.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Du-te dreku

| Farcas a răspuns:

Vad ca nu esti prea informata la capitolul menstuatie. Vorbeste cu mama ta despre asta(in felul asta, esti 100% sigura ca nu te minte)si cum tiam mai spus, nu mai crede tot ce se aude.Este normal, ceea ce se intampla cu tine.Ciclul mensturual vine in fiecare luna, iar in primii 2-3 ani este absout normal daca nu iti vine regulat.mai citeste aici cate ceva http://www.calmens.ro/ciclu_menstrual.html. Dar cel mai bine, ai o discutie cu mama ta cat mai repede despre asta, si nu cu prietene, care vad ca te informeaza gresit.Ai grija de tine:*

| Farcas a răspuns:

De ce sa nu-i spui? Spune-i, nu e nimic grav, nu te va certa, nu ti se va intampla nimic.Eu cred ca tu confuzi menstuatia cu a ramane insarcinata. Cele doua nau nici o legatura.Menstuatia o au toate femeile din lume, asa ca nu vad care ar fi problema de nu vorbesti cu mama ta.Nu-ti fie rusine, nu ai de ce.Menstuatia inseamna pasul spre maturitate.Asa ca vorbeste, fara nici un fel de teama cu mama ta, si spune-i ca ti-a venit menstuatia, si sa-ti explice mai bine cum stau lucurile. Dar nu te mai acunde, nu e o rusine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu mie mi-a venit menstruatia imediat la o luna, acum sfatul meu e sa te duci la un medic sa te consulti.Succes Ramona

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, am si eu o intrebare.adica o nelamurire...am 13 ani si mi-a venit ciclul cam de 2 luni, astazi mi-a venit din nou. nu ma doare in zona abdomenului asa de tare, uneori chiar deloc, si ma gandeam daca e ceva in neregula cu mine.:S.nu stiu ce sa zic.big grin

| dinamo a răspuns:

Pai ar trebui sa discuti cu maicata si sa ii spui ce te framanta.Si sa i spui sa nu i-zica la acel prieten al sau.