| RalucaFiore a întrebat:

Despre cancerul mamar am citit foarte multe.despre chimioterapia invat tot mai multe luna de luna...despre anticorpi citesc acum.
Despre faptul ca un cancer malign nu se trateazaam tot citit...am citit si ca depinde de stadiu in care se afla omul.
Eu am o singura intrebare. o femeie.cu cancer malign, grad IIIc si limfatic care a facut operatia de extirpare totala a sanului, tumorii plus glande limfatice(nu toate de la mana stanga)care face 8 sedinte de chimioterapie plus un an de anticorpi, plus radioterapia, si plus cura hormonala...are sanse sa traiasca mai mult de 10 ani?
Sunt nedumerita.caci citesc articole care dau sanse care nu.altii spun ca se extinde, sau se muta.
Si pentru ca persoana respectiva se simte foarte bine(e deja la ultima cura de chimioterapie) multi imi spun ca nu-i normal. e ridicol!
Si sunt constienta ca exista si factorul "cum vrea Dumnezeu"... dar as vrea si parerea altora.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu fie citesti niste chestii pseudo-stiintifice, fie nu le intelegi. Fiindca faci niste erori de intelegere basic. De exemplu, cancerul este obligatoriu malign, cancer malign este o greseala care arata ca nu intelegi clasificarea tumorilor. De asemenea, nu exista glande limfatice, ci doar ganglioni limfatici.
Nu ne-ai spus un detaliu important: tipul histologic al tumorii, care influenteaza mult supravietuirea.
Are sanse de cam 20-25% sa traiasca 10 ani. Asta nu inseamna mai nimic. Inseamna ca o femeie din patru cu stadiul si tratamentul ei, va supravietui 10 ani sau mai mult. E doar o statistica.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Despre cancer sunt convins ca ni se ascund multe, despre cauzele lui si despre tratamentul lui. Dar asa am ajuns eu sa fiu sceptic in privinta a orice lucru, la cate teorii de conspiratii am citit.
In unele situatii nu stiu daca nu traiesti chiar atat cat mai pot aia de la industria farmaceutica si medicii sa scoata ceva de la tine.
Sansa ca o persoana care a avut cancer sa traiasca depinde foarte mult de faptul daca acel cancer a intrat in remisiune, si cancerul nu intra in remisiune decat daca cauza adevarata a bolii este eliminata. Care este cauza acestei boli?
Apropo, cancerul este tumoare maligna, deci cancer malign este un pleonasm.

| danielaxyz a răspuns:

Spirulina ajuta f mult, citeste despre ea

| RalucaFiore explică:

De la chimioterapiie iti cade parul.caci pana nu a inceput chimioterpia nu ii cadea, cancerul e boala fara simptome.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu post, rugaciune si credinta multa poate trai inca 100 de ani happy Sunt multe vindecarile miraculoase ale Maicii Domnului si ale sfintilor. Recomand citirea zilnica a acatistului Sfantului Nectarie. Ajuta mult! Spun asta din experienta happy Si pentru a fi inteles mai bine, cititi-i si viata happy

| RazerAbyssus a răspuns:

Am si eu o intrebare : Care este motivul caderii parului la persoanele cu cancer? am inteles ca este Chimioterapia, nu boala insasi.